Zmarł Wojciech Dux. Honorowy Sędzia Piłki Nożnej

3
W wieku 87 lat w dniu 25 października zmarł Honorowy Sędzia Piłki Nożnej Wojciech Dux. Był arbitrem przez 48 lat. W tym czasie sędziował 1859 oficjalnych meczów piłki nożnej, co daje 2788 godzin spędzonych na boiskach i ponad 20 000 przebiegniętych kilometrów.

Wojciech Dux urodził się 21 kwietnia 1930 roku w Ostrowie Wlkp. W wieku 20 lat ukończył kurs na piłkarskiego sędziego. W wieku 30 lat sędziował pierwszą i drugą ligę państwową. W trakcie swojej kariery sędziował wiele ważnych meczów w piłkarskiej ekstraklasie. Po zakonczeniu kariery ligowej był obserwatorem szczebla centralnego.

Był on sędzią przez 48 lat. W tym czasie sędziował 1859 oficjalnych meczów piłki nożnej, co daje 2788 godzin spędzonych na boiskach i ponad 20 000 przebiegniętych kilometrów. Statystyka jest jeszcze bardziej imponująca gdyż obliczenia przeprowadzono w 1996 roku, a Dux ostatni mecz sędziował 7 czerwca 1998 roku. Był to pojedynek kaliskiej klasy A pomiędzy Sokołem Świba, a Zawiszą Łęką Opatowską. Jak więc widać Wojciech Dux ostatni swój oficjalny mecz sędziował w wieku 68 lat.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę dnia 28 października o godzinie 12.00 w Kościele Najświętszej Marii Panny przy ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wlkp. po czym pogrzeb na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Ale śp. Pan Wojciech to nie tylko sędzia piłkarski – to przede wszystkim znakomity animator kultury w Ostrowie w latach 60. i 70. XX wieku – wodzirej, DJ, czarodziej parkietów tanecznych i nadzwyczaj wesoły i kontaktowy Człowiek. Jestem dumny, że Go znałem osobiście.

    • Był rowniez kierownikiem sekcji koszykowki zenskiej „OSTROVIA” w latach 60-tych ub.wieku.Wszystko co napisano w poprzednim komentarzu jest prawdziwe.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick