Zmarł Tadeusz Pacanowski – legenda Ostrzeszowa

2
W wieku 99 lat odszedł Tadeusz Pacanowski. Regionalista, społecznik, legenda Ostrzeszowa. Znali go tutaj wszyscy. Uznawany był za chodzącą encyklopedię. Redakcja portalu wlkp24.info składa najszczersze kondolencje rodzinie.

Urodził się 17 marca 1918 roku w Gorzowie Śląskim. Do Ostrzeszowa przeniósł się w 1929 roku. Wiosną jego ojciec kupił obszerny dom z apteką w Rynku. Ukończył tutaj 8-klasowe Gimnazjum Księży Salezjanów, które wspomina jako „poukładaną szkołę”. Został ciężko ranny 17 września 1939 roku. Do Ostrzeszowa wrócił w 1945 roku i nigdy się stąd nie ruszał, choć mógł. Ma rodzinę w Stanach Zjednoczonych, ale jak mówił w dniu swoich 98. urodzin tutaj w Ostrzeszowie czuje się najlepiej.

– Ludzie wszędzie gdzieś się spieszą. Nawet dzwoniąc do mnie mówią tak szybko, że nie potrafię ich zrozumieć – mówił nam Tadeusz Pacanowski. 

29 września 2015 roku dołączył do grona „Zasłużonych dla Miasta i Gminy Ostrzeszów”. Osobiście uważał, że to właśnie samorząd jest najważniejszą komórką społeczną i wokół niego powinno „kręcić się” życie Polaków. Pacanowski był regionalistą, społecznikiem, czynnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Niemal do samego końca był aktywny społecznie. W wieku 86 lat przestał prowadzić samochód, gdy miał 95 lat napisał swoje „Wspomnienia”. Książkę zadedykował swojej córce Małgosi i wnuczkom Sarze i Julii. We wstępie napisał:

„Ukończywszy 95. rok życia nie pora pisać o sobie: chwalenie się jest niemiłe i przychodzi z oporami. Pamięć już nie ta co dawniej, a i wcześniej nie była najlepsza. Nie będę, w miarę możliwości, operował nazwiskami. Zamierzam przekazać zdarzenia, których według mojego przekonania, nie można zapomnieć. To co dla mnie ciekawe i godne pamięci, może zupełnie nie interesować innych. Tak jak syty nie zrozumie głodnego, tak tego, czego się samemu nie przeżyje, trudno drugiemu zrozumieć. Proszę więc o wyrozumiałość”

Tadeusz Pacanowski odszedł wieczorem 28 września.

fot. archiwum wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

2 KOMENTARZE

  1. Spóźnione kondolencje od małej Jadzi, która mieszkała u państwa Pacanowskich w Ostrzeszowie w 1947 roku i ten okres pamięta do dzisiaj.
    Cała Rodzina Pacanowskich to byli dobrzy, prawi ludzie.
    Niech Pan ma w swej opiece Tadeusza, Jego Rodziców i tych wszystkich z Rodziny którzy zmarli.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick