Złe wiadomości dla restauratorów, zmiany w galeriach handlowych – Ministerstwo Zdrowia przedstawiło korektę obostrzeń

8
Fot. pixabay.com
Restauracje, hotele oraz stoki pozostają zamknięte. Swoje drzwi dla klientów otworzą natomiast sklepy w galeriach handlowych, muzea oraz galerie sztuki. Zniesione pozostają także godziny dla seniorów - Adam Niedzielski, Minister Zdrowia przekazał podczas konferencji prasowej nowe zasady funkcjonowania, które w życie wejdą już 1 lutego.

Minister Zdrowia podejmując decyzję powołał się na dwa – jego zdaniem – bardzo ważne aspekty: to sytuacja międzynarodowa oraz nowe mutacje koronawirusa. – Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie “zieloną wyspą”. Nie możemy nie uwzględnić sytuacji międzynarodowej, a w wielu krajach ta sytuacja jest bardzo poważna. Mutacje wirusa są już obecne w Polsce – powiedział Adam Niedzielski.

Zauważono, że sytuacja epidemiczna w kraju wygląda lepiej. – To zasługa dyscypliny społecznej. Cała ta sytuacja ma także wpływ na tę w szpitalach. W szczytach pandemii mieliśmy ponad 23 tysięcy hospitalizacji. Teraz ta liczba jest o prawie połowę mniejsza. Sytuacja w Polsce wydaje się być ustabilizowana – dodał szef resortu.

Minister Zdrowia zdecydował jednak, że okres odpowiedzialności społecznej zostanie przedłużony do 14 lutego. W dalszym ciągu, bez zmian obowiązują następujące punkty:

 • Restauracje wciąż pozostają zamknięte, a jedzenie mogą wydawać jedynie na wynos.
 • Hotele pozostają zamknięte dla podróżujących. Wyjątkiem są medycy.
 • Stoki pozostają zamknięte.
 • Siłownie oraz inne punkty sportowe są otwarte jedynie dla profesjonalnych sportowców.
 • Zgromadzenia publiczne do 5 osób, obowiązek zasłaniania nosa i ust.
 • Imprezy i spotkania rodzinne maksymalnie do 5 osób. Wyjątkiem są osoby po dwóch dawkach szczepionki – one nie wliczają się do tej grupy.
 • Osoby powracające do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Od 1 lutego otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych. Punkty będą działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie obowiązywać limit osób znajdujących się w sklepie. Swoje drzwi otworzą także galerie sztuki i muzea – również z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Zniesione zostają godziny dla seniorów. Od 1 lutego nie będą one obowiązywać. – Jest to odpowiedź na liczne rozmowy i opinie, które do nas docierały – wyjaśnił Niedzielski.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

 1. 2
  1

  Bardzo logiczne te obostrzenia. Otwierają galerie gdzie tłoczy się wiele osób a zamknięte hotele i restauracje, gdzie można działać w reżimie sanitarnym. Ten rząd to jedno wielkie bagno. Zobaczycie że za kilka dni statystyki pójdą w górę i zgonią to na Strajk Kobiet. ŚWIENIE !

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick