Zieleń zamiast „betonowej dżungli” – trwa rewitalizacja jarocińskiego śródmieścia

2
Fot. jarocin.pl
Likwidacja barier architektonicznych, dużo więcej zieleni zamiast wszechobecnego betonu - to kolejne etapy rewitalizacji śródmieścia Jarocina, czyli największej inwestycji w historii samorządu. Powstaną nowe deptaki, elementy małej architektury, rozwiązania dla rowerzystów. Koniec prac przewidziany jest na 2022 rok.

Rewitalizacja Jarocina rozpoczęła się od prac podziemnych, czyli przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum miasta. Teraz czas na kolejny etap prac, czyli przemiana tego, co jest dla mieszkańca widoczne gołym okiem. Powstaną deptaki, wprowadzone zostaną nowe nasadzenia z rozwiązaniami, które pomogą zachować  zieleń dla następnych pokoleń. Pojawią się elementy małej architektury. Spacerując w centrum, będzie można usiąść na nowych ławkach i odpocząć. Rowerzyści dojadą tu bezpiecznymi ścieżkami i nie będą się musieli martwić, gdzie zostawić rower. – Wbrew temu, co głoszą niektórzy – Jarocin nie stanie się betonową pustynią. Wręcz przeciwnie – nasza rewitalizacja zakończy się rozkwitem pięknej, nowej zieleni miejskiej. Na jarocińskiej starówce tylu kwiatów do tej pory nie było. Nigdy wcześniej w Jarocinie nie były sadzone tak duże i okazałe drzewa, jak te, które zaplanowaliśmy w ramach rewitalizacji. Nowoczesne systemy do sadzenia drzew sprawią, że będą one mogły dobrze się rozwijać, nie uszkadzając przy tym infrastruktury – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Po zakończonej rewitalizacji pojawi się 156 drzew, ponad 18 tys. krzewów, ponad 13 tys. bylin i blisko 6,5 tys. roślin cebulkowych. – Do tej pory zabetonowane przestrzenie, staną się kwaterami zieleni, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna. Woda opadowa nie będzie spływała do studzienek, tylko do rabat z roślinnością, co wpłynie pozytywnie na mikroklimat – tłumaczy Marzena Jeleniewska – Jankowska, kierownik referatu zieleni miejskiej w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

Rewitalizacja śródmieścia Jarocina to największa inwestycja w historii miasta. Docelowo ma zmienić się wygląd miasta, ma powstać nowy układ komunikacyjny, a rynek ma zyskać kolejne funkcje. Koniec realizacji tego olbrzymiego projektu wyznaczono na 2022 rok.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. „nasza rewitalizacja zakończy się rozkwitem pięknej, nowej zieleni miejskiej.”
    A starą piękną zieleń się wytnie? :/

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick