Zginął w zasadzce z rąk talibów. Dziś mija osiem lat

0
Urodził się 7 września 1977 w Skierniewicach. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2001. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną, 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel. Trumna z ciałem oficera została przewieziona do Jarocina, gdzie 18 sierpnia 2009 odbył się pogrzeb. W Jarocinie właśnie mieszka wdowa i córka poległego żołnierza.

Jak co roku w rocznicę śmierci kpt. Daniela Ambrozińskiego, jarocińscy żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk wraz z przedstawicielem WKU Kalisz, udali się na cmentarz, by oddać należny hołd oficerowi poległemu na misji w Afganistanie.

Podczas pierwszej swojej misji zagranicznej służył w VI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Służba w Afganistanie była jego drugą misją zagraniczną. W V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w randze porucznika, pełnił obowiązki specjalisty w Zespole Doradczo-Łącznikowym (OMLT) stacjonującym w bazie Vulcan w Ghazni.

Zginął 10 sierpnia 2009 w zasadzce zastawionej przez talibów w Usman Khel (dystrykt Adżiristan w północno-zachodniej części „polskiej” prowincji Ghazni). Jest 10 polskim żołnierzem poległym podczas misji w Afganistanie.

Porucznik Daniel Ambroziński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i awansowany przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na stopień kapitana 

Ciało porucznika Daniela Ambrozińskiego zostało przywiezione do Polski, do macierzystej jednostki w Leźnicy Wielkiej, 16 sierpnia 2009 samolotem CASA z niemieckiego Ramstein. W ceremonii na lotnisku wojskowym uczestniczyła rodzina poległego, a także dowódca wojsk lądowych gen. broni Waldemar Skrzypczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej gen. bryg. Dariusz Wroński oraz żołnierze z 1. batalionu 25 BKPow. Wyniesiona z samolotu w asyście kompanii honorowej trumna przykryta polską flagą spoczęła na katafalku na płycie lotniska. Tu modlitwę za poległego poprowadził ks. kapelan Wiesław Okoń, a pamięć żołnierza uczczono minutą ciszy. Następnie trumna z ciałem oficera została przewieziona do Jarocina, gdzie 18 sierpnia 2009 odbył się pogrzeb.

Mszę świętą w intencji zmarłego tragicznie oficera w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odprawił biskup polowy WP gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski. W pogrzebie uczestniczyli m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk, minister obrony narodowej Bogdan Klich, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło i szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Nad grobem Aleksander Szczygło odczytał list Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick