Zespół Pałacowo-Parkowy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z nagrodą

0
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy otrzymał główna nagrodę w konkursie Zabytek Zadbany 2017, w kategorii Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu

Zabytek Zadbany jest konkursem ogłaszanym corocznie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nad którym nadzór sprawuje generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku realizacją i przeprowadzeniem przedsięwzięcia zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa. Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o polskich zabytkach, edukacja na temat opieki nad materialnym dziedzictwem kulturowym, a także promowanie wzorów właściwego zagospodarowania i utrzymania obiektów.

Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest zarządcom obiektów oraz instytucjom, których praca nad dobrym utrzymaniem zabytku wyróżnia się na tle innych, a praca włożona w staranne utrzymanie przestrzeni wpisuje się w szczególną dbałość o wspólne dobro kulturowe. Przyznając nagrodę Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, jury doceniło rewaloryzację założenia w Dobrzycy pozwalającą zachować i wyeksponować walory architektoniczne i krajobrazowe zespołu rezydencjonalnego.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w bydgoskiej Operze Nova, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

Podczas uroczystej gali, nagrodę przyznaną dla Muzeum Ziemiaństwa, odebrał Dyrektor instytucji – Wiesław Kaczmarek oraz Marcelii Kaźmierczak, pracownik utrzymania parku. Towarzyszył im także poprzedni Dyrektor Muzeum Ziemiaństwa – Wojciech Dąbrowski. Dyplom Laureata wręczała prof. Magdalena Gawin – Generalny Konserwator Zabytków oraz prof. Małgorzata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jak zgodnie przyznają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa, otrzymanie tego prestiżowego wyróżnienia motywuje do dalszej pracy nad starannym utrzymaniem i eksponowaniem walorów architektonicznych i krajobrazowych założenia pałacowo-parkowego, a także do szerzenia wiedzy na temat  dobrzyckiego parku, zarówno jako elementu dziedzictwa kulturowego, jak i przestrzeni niosącej ze sobą wartości ekologiczne. Naszym celem jest zachowanie w jak najlepszym stanie walorów krajobrazowych i przyrodniczych, a także udostępnianie przestrzeni nie tylko do zajęć edukacyjnych, ale także do aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu, tak jak działo się to kiedyś w ziemiańskich posiadłościach.

Zdjęcia są własnością Narodowego Instytutu Dziedzictwa, a ich autorem Paweł Kobek.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick