Zdrowe oczy to podstawa by zobaczyć inwestycje w medycynę

0
Według danych WHO w ciągu następnych 30 lat nawet połowa dorosłego społeczeństwa będzie krótkowidzami. W Polsce działa stosunkowo mało klinik okulistycznych – dzięki Funduszom Europejskim taka placówka może działać także w Wielkopolsce.

Obecnie w Polsce nawet 70% osób stosuje korekcję wzroku w jakiejkolwiek formie. O ile wadę wzroku można wyeliminować podczas wizyty w gabinecie okulisty i u optyka, to schody zaczynają się przy bardziej skomplikowanych schorzeniach. Coraz częściej chorujemy na choroby nowotworowe, a te mogą dotknąć także naszych oczu.

Dlatego powstał program „Zdrowe Oczy”, dzięki któremu oddział okulistyczny Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu zyskał nowy budynek. Po 70 latach specjaliści mogą leczyć pacjentów w komfortowych warunkach nowego 4-piętrowego gmachu przy ulicy Szamarzewskiego. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem, szeregiem pracowni czy sal operacyjnych. W tym przypadku dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski to 3,5 mln złotych.

Wszystko to umożliwia przeprowadzenie najbardziej skomplikowanych operacji onkologicznych oka, zaćmy czy odklejania się siatkówki oka. Klinika Okulistyki na co dzień zajmuje się także chorobami oczu wśród noworodków i wcześniaków. Nowe poradnie pozwalają również pomóc większej liczbie pacjentów w naszym regionie.

Z dwóch różnych zadań typu B+R (Badania i Rozwój) skorzystał Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Pierwsza inwestycja do Collegium Humanum – łączna kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to prawie 12,5 mln zł. Uniwersytet zyska przede wszystkim nową infrastrukturę – budynek pomieści Zakłady Immunologii, Medycyny Środowiskowej, Mikrobiologii Lekarskiej oraz Medycyny Sądowej. Uczelnia otrzyma także możliwość zarobku. Prowadzone badania z zakresu czynników środowiskowych życia, żywienia czy starzenia się człowieka będą skomercjalizowane. Współpraca z różnymi firmami przyniesie dochód dla Uniwersytetu na poziomie 2 mln zł rocznie.

Na ukończeniu jest także budowa Collegium Pharmaceuticum. Tu miejsce znajdą naukowcy z dziedziny farmaceutyki. W ramach zadania B+R będą opracowywać razem z przedsiębiorcami nowe leki i rozwiązania dla tej gałęzi gospodarki. To także szansa na dodatkowe fundusze do budżetu uczelni. Swoją cegiełkę w tym przedsięwzięciu dołożyła także Unia Europejska – w postaci dofinansowania w kwocie 20 mln zł.

Więcej na temat inwestycji w poznańskiej medycynie finansowanych ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick