Zbiornik retencyjny Wielowieś Klasztorna. Kiedy i za ile?

0
Zbiornik retencyjny Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie. O jego budowie mówi się od lat. Ma objąć teren aż trzech powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego i chronić południową Wielkopolskę przed powodzią oraz suszą. Całkowity koszt inwestycji to niemal 900 milionów złotych. Jakie są realne szanse na to, by w najbliższych latach budowa ruszyła?

Zaktualizowane niedawno krajowe plany gospodarowania wodami i plan zarządzania ryzykiem powodziowym. W obu tych dokumentach został ostatnio ujęty zbiornik retencyjny na Prośnie. – To ma ułatwić pozyskanie pieniędzy na jego budowę – mówi Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu

Zbiornik Wielowieś Klasztorna ma powstać na 93 kilometrze rzeki od ujścia do Warty. Obejmie teren powiatów: kaliskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Koszty to około 900 milionów złotych. Pieniądze trzeba pozyskać z różnych źródeł.

– Pracę mają się zakończyć w 2023 roku – informuje Łukasz Kuroszczyk z Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu.

Ale, by móc przystąpić do realizacji inwestycji, potrzebna jest decyzja wojewody. Zbiornik Wielowieś Klasztorna został określony jedną z 5 najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick