Atakuje częściej, niż rak płuc. Różowy październik to miesiąc walki z rakiem piersi!

0
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań. Szacuje się, że co roku na świecie umiera z tego powodu ponad 1,5 miliona kobiet. Październik jest w Polsce miesiącem właśnie z rakiem piersi. O tym, jak ważne są badania profilaktyczne postanowiły przypominać także kobiety z Ostrzeszowa.

Taniec i wspólne zdjęcia z różowymi balonami, a dodatkowo tego samego koloru wstążka przypięta na piersi – kobiety z Ostrzeszowa postanowiły włączyć się w akcję „Różowy październik”, która ma na celu przypomnienie damskiej części społeczeństwa o samobadaniu piersi. – Powinnyśmy to robić w siódmym dniu cyklu. To badanie bezbolesne, bezpłatne, a dzięki niemu możemy w porę wykryć guzka, który może okazać się nowotworem. Nie bójmy się konsultować tego z lekarzami. Szybka reakcja to większa szansa na wyleczenie – apeluje Agnieszka Sztukowska, położna z ostrzeszowskiego szpitala.

Do akcji włączyły się również uczennice szkół ponadpodstawowych na terenie Ostrzeszowa. Ich zdaniem to właśnie dzięki takim akcjom wzrasta poziom edukacji wśród młodych kobiet. – Moja wiedza wcześniej była niemalże znikoma. Teraz wiem, jak ważna jest profilaktyka – mówi nam jedna z uczennic.

Aneta Pawlarczyk-Świtoń, inicjatorka akcji „Różowy październik” mówi, że to nie koniec, bo w Bibliotece Publicznej odbędą się także bezpłatne warsztaty dla kobiet. – Odwiedzą nas panie z Centrum Onkologicznego w Poznaniu i na fantomach pokażą, jak poprawnie powinnyśmy badać swoje piersi.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Ostrzeszowie, a warsztaty odbędą się 24 października o godzinie 15.00 oraz 17.00.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick