Zatrzymane prawo jazdy, 14 punktów i 4 tys. zł grzywny. Recydywista w Rozdrażewie

4
Fot. Pixabay
O 61 km/h w terenie zabudowanym przekroczył prędkość 23-letni kierowca. Zaledwie kilka dni wcześniej mężczyzna popełnił bardzo podobne wykroczenie. Został on więc ukarany mandatem karnym w ramach recydywy. Oprócz nałożenia wysokiej grzywny zatrzymano mu również prawo jazdy na trzy miesiące.

Na początku lutego funkcjonariusz krotoszyńskiej drogówki w miejscowości Rozdrażew zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Mercedes, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 61 km/h.

Dosłownie trzy dni wcześniej mężczyzna popełnił podobne wykroczenie, tym samym policjant nałożył na niego mandat w ramach recydywy. – W tym wypadku mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 4 tys. zł, a do jego konta przypisano 14 punktów karnych. 23-latkowi zatrzymano również prawo jazdy na trzy miesiące – informuje st. asp. Paulina Potarzycka, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Fot. KPP Krotoszyn

Przypomnijmy od 17 września 2023 roku kierowcy muszą się liczyć z tym, że ponowne popełnienie wykroczenia tego samego typu w ciągu dwóch lat poskutkuje karą grzywny w podwójnej wysokości.

Stawki mandatów w przypadku recydywy drogowej za przekroczenie prędkości:

  • za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h mandat wynosi 800 zł (przy recydywie – 1600 zł);
  • za przekroczenie prędkości o ponad 40 km/h mandat wynosi 1000 zł (przy recydywie – 2000 zł);
  • za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h mandat wynosi 1500 zł (przy recydywie – 3000 zł);
  • za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h mandat wynosi 2000 zł (przy recydywie – 4000 zł);
  • za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h mandat wynosi 2500 zł (przy recydywie – 5000 zł).

Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie – jak dotychczas – po roku. Nowością jest to, że termin ten będzie liczony od dnia zapłaty grzywny. Nie będzie już możliwości uczestniczenia w organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego szkoleniach redukujących punkty karne.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Biała tablica w kierunku Koźmina jest 1,5 km od Rozdrażewa i nic dziwnego takie sobie polowanie. Nadinterpretacja prawa, tam nie ma żadnej zwartej zabudowy. Ale za to można się wykazywać. Jeden geniusz stawia tablice, kolejny się wykazuje, no może nawet medal mu dają. Następna maszynka do robienia pieniędzy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick