Zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Kolejne obostrzenia ustawy

1
Do tego, że w niektóre niedziele miesiąca zakupów nie zrobimy, zdążyliśmy się już w 2018 roku przyzwyczaić. Od 1 stycznia w życie weszło kolejne zaostrzenie ustawy regulującej zasady handlu i w 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, poza nielicznymi wyjątkami.

Od pierwszego stycznia galerie handlowe w niedziele będzie można odwiedzać jeszcze rzadziej niż w 2018 roku – wyłącznie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca

Jak zakaz handlu w niedzielę wpłynął na drugą stronę, czyli sprzedających? Mariusz Kupczyk, pracownik sklepu wnętrzarskiego twierdzi, że w sklepy w większości nie ponoszą strat w związku z ograniczenim dni handlu w miesiącu. – Na początku musieli się klienci nauczyć tego, przyzwyczaić. Część klientów przeszła na dzień wcześniej, czyli na sobotę, a część na poniedziałek – stwierdza Mariusz Kupczyk. Największe obroty sieci handlowe odnotowują w piątki, soboty i poniedziałki.

Tomasz Kozłowski, kierownik oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim zaznacza, że od zasady możliwości prowadzenia handlu tylko w ostatnią niedzielę miesiąca są pewne odstępstwa. – Najpopularniejszy wyjątek dotyczy właścicieli przedsiębiorstw handlowych i ich najbliższych osób – mogą one w majestacie prawa stać za ladą i sprzedawać w niedziel objęte zakazem handlu – dodaje kierownik ostrowskiego oddziału PiP.

Handel według ustawy będzie mógł być prowadzony również w wyodrębnione niedziele przed Wielkanocą i Świetami Bożego Narodzenia. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrole i sprawdza, czy przepisy odnośnie zakazu handlu w niedziele są właściwie interpretowane. Takich kontroli na terenie powiatu ostrowskiego w 2018 roku było ponad 140.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Skończcie te oskarżenia! Jurek nie musi się z niczego dokładnie rozliczać, ba, może nawet sobie coś legalnie prowizji udzielić bo pomaga dzieciom! Sie sie sie sie ma

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick