Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie samowystarczalny energetycznie? Być może już w przyszłym roku

0
Fot. jarocin.pl
Podpisano umowę na budowę drugiego zbiornika do magazynowania biogazu w jarocińskim Zakładzie Gospodarki Odpadami. Dzięki niemu możliwa będzie produkcja energii elektrycznej wtedy, kiedy jest na nią największe zapotrzebowanie. Całkowita samowystarczalność energetyczna ma zostać osiągnięta w przyszłym roku.

Dzięki dwóm zbiornikom Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu będzie zbierało biogaz w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najmniejsze. Następnie przy pomocy specjalnego agregatu gaz zostanie spalony i wyprodukuje prąd w godzinach pracy spółki. Pierwszy zbiornik odpowiadał za wyrównanie ciśnień w instalacji i magazynowanie biogazu. Przy dwóch możliwe będzie zmniejszenie kosztów zakupu energii cieplnej i prądu. A w niedalekiej przyszłości, ma to pozwolić na osiągnięcie samowystarczalności elektrycznej przez jarociński zakład. – Właśnie kończymy obliczenia lipca i będzie to prawdopodobnie pierwszy miesiąc, w którym spółka więcej energii wyprodukuje i sprzeda, niż zakupi. Myślę, że samowystarczalność energetyczną, w sposób pełny, osiągniemy w przyszłym roku po realizacji kolejnych inwestycji – tłumaczy Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO.

Wykonawcą prac będzie firma z Jarocina, wyłoniona w trzecim postępowaniu przetargowym. Całkowity koszt inwestycji to ponad pół miliona złotych. Zakończenie prac planowane jest na 14 grudnia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick