Zaduszki Mikołajczykowskie. Kosiniak – Kamysz w Dobrzycy

2
Spotkanie okolicznościowe i msza święta rozpoczęły w niedzielę obchody Zaduszek Mikołajczykowskich w Dobrzycy. Organizowane przez wielkopolskich ludowców wydarzenia mają przypominać osobę i dorobek byłego premiera i prezesa PSL Stanisława Mikołajczyka.

Uroczystości zainaugurowano mszą świętą w kościele pw. Św. Tekli w Dobrzycy, następnie
w asyście pocztów sztandarowych, zostały złożone kwiaty przy pomniku upamiętniającym wielkiego działacza ruchu ludowego, premiera rządu na emigracji, uczestnika Powstania Wielkopolskiego Stanisława Mikołajczyka.

– Dzisiejsze Zaduszki Mikołajczykowskie wpisują się w ludowe, narodowe, a przez to powszechne obchody 100-lecia polskiej niepodległości i wolności. Przychodzimy tutaj, żeby jeszcze raz oddać wielkie świadectwo, że ideały życia Stanisława Mikołajczyka, jego heroizmu i poświecenia, miały wymowny sens dla odzyskania pełnej suwerenności w roku 1989 – powiedział w niedzielę Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poinformował również, iż wystąpił z wnioskiem o nadanie pośmiertnie Premierowi Mikołajczykowi Orderu Orła Białego.  – Uważamy, że teraz po wielu latach po Jego śmierci, ale niegasnącej pamięci o Nim wśród ludowców i nie tylko, potrzebny jest mement uhonorowania Stanisława Mikołajczyka najwyższym polskim odznaczeniem, ponieważ poświęcił całe swoje życie służbie Polsce jako żołnierz, polityk, parlamentarzysta, premier, ale przede wszystkim jako obywatel  – dodał prezes PSL.

Po południu w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzycy odbyło się spotkanie okolicznościowe
z udziałem Posła na Sejm RP, Prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Wielkopolskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Grzyba, Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka
w Poznaniu, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz licznie przybyłych działaczy ludowych.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się po uroczystościach, Prezes Kosiniak-Kamysz, mówił między innymi o rozmowach z Prezydentem RP na temat przyznania Orderu Orła Białego Stanisławowi Mikołajczykowi czy planowanych zmianach w ordynacji wyborczej.

Odniósł się również do analogii pomiędzy sytuacją w Polsce w okresie międzywojennym
a obecnymi wydarzeniami w naszym kraju. – 
Polska sanacyjna odrzuciła część społeczeństwa,
w tym ruch ludowy i nie chciała współpracy, nawet w obliczu śmiertelnego zagrożenia, jakim był wrzesień 1939 roku, nie chciano stworzyć rządu jedności narodowej. Sanacja miała wtedy przekonanie o swej nieomylności. I dziś, mam takie wrażenie, że przekonanie o nieomylności panuje wśród tych, którzy rządzą Polską, co doprowadziło do tego, że Polska jest niestety krajem podzielonym. Naszą misją jest przywracanie Polsce braterstwa. Bo tylko naród, który posiada wspólnotę jest w stanie w trudnych momentach stawić czoło przeciwnościom 
– mówił Kosiniak-Kamysz.

W kolejnych dniach spotkania przy pomnikach i tablicach poświęconych Mikołajczykowi zorganizowane zostaną w Poznaniu, Damasławku, Wągrowcu i Gnieźnie.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. 1
    1

    BHZ zachowujesz się jak złodziej który po dokonaniu kradzieży ucieka krzycząc łapcie złodzieja by odsunąć od siebie podejrzenia. Może czujesz się winny zaistniałej sytuacji nie chodząc na wybory wokół szukasz winnych. Czy to nie tak jest z Tobą

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick