Zabawa w innych krajach. Zróżnicowane obyczaje Sylwestrowe

0
Brokatowe suknie, błyszczący makijaż, kolorowe czapki i przebrania. Jedni bawią się w domu, inni na zabawach tanecznych do białego rana. Tak świętujemy sylwestra w Polsce. Są jednak kraje, w których zabawa sylwestrowa wygląda troszkę inaczej.

Mieszkańcy Australii łączą noworoczne fajerwerki z głośnymi koncertami. Na przełomie grudnia i stycznia odbywają się tam huczne festiwale takie jak Falls Festival na Tasmanii.

Nowy Jork i jego słynne Time Square w Sylwestra potrafi przyciągnąć nawet milion ludzi. Wśród ogromnych, święcących telebimów i billboardów reklamowych, ludzi rozgrzewają występy gwiazd światowej sławy. Gdy wybija północ, gigantyczna, mieniąca się kula na wieżowcu Time Square spada o kilkadziesiąt metrów w dół, a na tłum spada z nieba ogrom konfetti.

Tajlandia słynie z plażowej imprezy Full Moon Party, którą rozpoczyna wzejście księżyca. Drinki serwowane są tam w plastikowych wiaderkach, a tańcom towarzyszą skoki przez płonące obręcze. Każdy smaruje też swoje ciało fluoroscencyjną farbą, by w ciemności mienić się na różne kolory.

Rio de Janeiro nigdy nie powitałoby Nowego Roku w spokojny sposób. Króluje tam kolor biały, jako symbol szczęścia. Każdy, kto przyjdzie na plażę może wrzucić do oceanu kwiaty, które są ofiarą dla bogini mórz Yemanji. Nie może zabraknąć oczywiście dźwięków samby, a kulminacyjnym momentem jest pokaz sztucznych ogni, których światło odbija się w tafli oceanu.

Hiszpanie mają swój własny sposób na dobrą passę w nowym roku. Gdy wybije północ, z każdym kolejnym uderzeniem zegara, Hiszpan wkłada do ust jedno winogrono. Zjedzenie ich wszystkich przed dwunastym uderzeniem zegara, ma przynieść pomyślność i szczęście.

Dania posiada jeden z najbardziej oryginalnych zwyczajów sylwestrowych. Rozbija się bowiem porcelanę u drzwi swoich przyjaciół. Im więcej rozbitych kawałków na wycieraczce tym większe grono oddanych znajomych.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick