Poplenerowe dzieła. Galeria Refektarz zaprasza na wystawę

0
Przez kilkanaście dni tworzyli dzieła, a teraz prezentują je podczas wystawy. Mowa o artystach, którzy latem wzięli udział w 17. plenerze artystycznym w Krotoszynie. Obrazy i rzeźby autorstwa kilkunastu osób można obejrzeć w tamtejszej Galerii Refektarz. Jednak aby to zrobić, należy się pospieszyć. Wystawa będzie dostępna tylko do końca września.

XVII Plener Artystyczny zorganizowano w lipcu w murach Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury. Przez 12 dni artyści z całej Polski tworzyli zarówno obrazy, jak i rzeźby. Nie mieli narzuconego motywu przewodniego, więc ich dzieła są dość zróżnicowane. Jednak większość malarzy biorących w nim udział, zdecydowało się na wykorzystanie farb olejnych i akrylowych. – W tym roku, co widać na obrazach, jest bardzo dużo drzew, przyrody. Pojawiają się również zwierzęta m.in. świnie i koty. Artyści często też decydowali się na żywe barwy – mówi Beata Ulbrych, organizator XVII pleneru artystycznego w Krotoszynie, kurator wystawy.

Dzieła stworzone w lipcu można podziwiać w Galerii Refektarz przy ulicy Mały Rynek 1. Jedną z uczestniczek tegorocznego pleneru była Daria Podemska. Artysta od kilkunastu lat tworzy „abstrakty” i – jak mówi – w jej obrazach nie ma miejsca na przypadek. – Ponieważ od kilkunastu lat pomieszkuję trochę za granicą, nigdy dotąd nie byłam w Polsce, kiedy kwitły maki. Chodząc w tym roku po polach makowych, byłam zachwycona, czułam się jak małe dziecko. Stwierdziłam, że muszę to przelać na płótno i tak się stało właśnie podczas pleneru w Krotoszynie – opowiada.

Plener, podczas którego powstały prezentowane na wystawie dzieła był multidyscyplinarny. Powstały więc też rzeźby z ceramiki. Jedno z dzieł powstawało przez pięć plenerów. Efekt jest imponujący, bo zainteresowani mogą teraz oglądać miniaturowe kamieniczki znajdujące się wokół rynku w Krotoszynie i Ratusz.

Wspomnianą rzeźbę stworzyła Mirosława Zydorczak. Konstrukcja powstawała od 2017 roku. – W momencie gdy się tę rzeźbę tworzy, jest ona miękka i plastyczna. W trakcie wysychania i wypalania, konstrukcja kurczy się o ok. 10%. W pierwszym etapie pracy nie wzięłam tego pod uwagę i pierwszą, północną pierzeję rynku musiałam zrobić raz jeszcze – mówi artystka.

Wystawę można oglądać w poniedziałki środy i piątki w godzinach od 10.00 do 16.00. Pracownicy ośrodka kultury w Krotoszynie już przygotowują kolejny plener, który odbędzie się latem przyszłego roku.

materiały organizatora
redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick