Wynalazek ostrowianina pomaga niepełnosprawnym. Trafił właśnie do TOP10 w historii

0
"To właśnie te pomysły i dokonania często zmieniały dzieje świata. W filmie zostaną pokazane fascynujące sylwetki wynalazców oraz ich przełomowe dzieła" - brzmi zapowiedź programu "Polscy wynalazcy", który emitowany jest na antenie TVN Turbo. Na siódmym miejscu zestawienia znalazł się "System Sensor" - urządzenie, które pozwala osobom niepełnosprawnym połączyć się z globalną wioską oraz najbliższym otoczeniem. Jego twórcą jest ostrowianin Roman Biadała, który stale udoskonala ten produkt. Lada moment światło ujrzy najnowsze dziecko konstruktora "System Sensor Pic".

Roman Biadała nie ukrywa, że to niepełnosprawność przyjaciela przykutego do łóżka przez stwardnienie rozsiane zainspirowała go do stworzenia „Systemu Sensor”.

– System został stworzony dla Zygmunta Garlika. Dziś nie ma go już niestety z nami, ale to właśnie jemu świat zawdzięcza powstanie „Systemu Sensor” – tłumaczy konstruktor. 

Zygmunt Garlik – System Sensor

Urządzenie pozwala komunikować się osobom niepełnosprawnym ze światem. Dotyczy to zarówno osób z lekkimi upośledzeniami, jak i z kompletnym bezwładem kończyn. Sprzęt oraz oprogramowanie powstawało od początku w domowym zaciszu. „Królikami doświadczalnymi” dla konstruktora były jego dzieci.

Od początku powstało kilka wersji „Systemu Sensor”. Jedną z nich był przełomowy GSR, który pozwalał na korzystanie z komputera bez poruszania jakąkolwiek częścią ciała. To rozwiązanie stworzone z myślą o kompletnie sparaliżowanych osobach.

 

Roman Biadała stworzył także najnowszą wersję „System Sensor Pic”, który jest przeznaczony przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych cierpiących na częściowy lub całkowity paraliż kończyn górnych połączony (lub nie) z utratą mowy, umożliwiający im kontakt z otoczeniem. To zespół urządzeń elektronicznych umożliwiający sterowanie komputerem, odbiornikiem telewizyjnym, dekoderem telewizyjnym lub domofonem przez osoby niepełnosprawne. Posiada również wbudowany alarm, który służy do przywołania opiekuna.

Roman Biadała trafił właśnie do dziesiątki najbardziej wpływowych polskich wynalazców w historii, a wszystko za sprawą programu telewizyjnego „Polscy wynalazcy”. Emitowany na antenie TVN Turbo program podsumowuje dokonania Polaków, których zdobycze techniki zrewolucjonizowały świat. „System Sensor” znalazł się na 7. miejscu zestawienia.

Wśród najbardziej przełomowych wynalazków znalazły się: wykrywacz min (miejsce 1), lampa naftowa (miejsce 2) czy komputer K-202 (miejsce 3).

Najbliższa powtórka programu dziś o 18:15 na antenie TVN Turbo.

fot. archiwum Romana Biadały, archiwum wlkp24.info

 

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick