Z cyklu: Świat w obiektywie – TANZANIA 2015 – złoto, ochra i życie przez duże „Ż”

0

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu.
Naszym gościem będzie Leszek Szczasny – raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof (UJ), a z zamiłowania społecznik, fotograf, niezależny globtroter, autor książki: „Świat na wyciągnięcia reki”

Śr. 14.11. godz.: 10:00
Bilety: sala widowiskowa, wstęp wolny, 0,00 zł


TANZANIA 2015 – złoto, ochra i życie przez duże „Ż”

Spotkanie z Leszkiem Szczasnym

Będziemy chwilę tylko w turystycznych (jak np. Arusha) miejscach tego wielkiego i inspirującego kraju. Przede wszystkim jednak skupimy się na tym, co mam już od dawna w swoim zwyczaju, na życiu codziennym, tym prawdziwym, a jakże dalekim od folderów i newsów medialnych.

Zajrzymy do Babati, bo spodobała mi się jego nazwa. Stamtąd pojedziemy do Kolo, choć ostatecznie niczego tam nie zwiedzimy.

Singidzie będziemy wdrapywać się z dzieciakami po okalających miasto skałach. W Mwanzie odwiedzimy fundację pomagającą dziewczynkom z biednych rodzin. Nad Jeziorem Wiktorii będziemy cieszyć się razem z rybakami z ich drobnych sukcesów. W Geicie rowerowymi taksówkami pojedziemy do kopalni złota. W Biharamulo dotkniemy niemieckich śladów kolonialnej przeszłości. W Kahamie pozwolimy się zauroczyć cegielnianemu zagłębiu. W Tengeru na cmentarzu pochylimy się nad grobami polskich uchodźców z czasów drugiej wojny światowej. W Parku Lake Manyara spojrzymy m.in w groźne oczy bawołów.

Będzie duszno, kolorowo, przygodowo…  Zobaczymy życie przez duże „Ż”.

http://www.leszekszczasny.pl

facebookLeszekSzczasny


Po spotkaniu będzie można nabyć duże orientalne widokówki ze zdjęć L.Szczasnego (3 zł) oraz autorską książkę:  „Świat na wyciągnięcie ręki” (30 zł.)

Książka powstawała przez kilka lat. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie.

Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Główną treść książki, obok kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania i o samym autostopie, stanowią następujące opowieści (m.in. Hiszpania, Ukraina, Bałkany, Turcja, Syria):

„Niech sobie sami zrywają, skoro tyle tego posadzili, czyli zakończenie przygód zachodnioeuropejskich”

„Mój pierwszy raz na Wschodzie i czemu nie jest mi smutno samemu”

„Bałkańskie A (Albania), B (Bośnia), C (Chorwacja, Czarnogóra), czyli dlaczego nie boję się wilków”

„Niekrótka opowieść o kraju, gdzie najlepszym przyjacielem człowieka nie jest pies, ale drugi człowiek”

„O domu urody ‚Absolut’ i o dróżniku, co wygląda jak manekin oraz o paru innych pionkach na ukraińsko-słowackiej szachownicy”

„Reaktywacja zachodnio-południowa, czyli jaki ma związek coca-cola z obrzezaniem”

„Jak wygląda starożytność i ramadan z dyktaturą w tle”


Leszek Szczasny

jest raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem.

Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce.

Ma mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że „chcieć to móc”. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę „Świat na wyciągnięcie ręki”, której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. „Afrykański rytm”


Zapraszamy nauczycieli, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i osoby prywatne…

Rezerwacja miejsc dla grup – Dział Artystyczny tel. 62 76-52-545

Dołącz do naszego wydarzenia na facebook

Tanzania 2015 – złoto, ochra i życie przez duże „Ż”


 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick