Wykład dr Aleksandry Paradowskiej

0

21 listopada w godzinach 16:30 – 17:30, Jarocin

Prelekcja dr Aleksandry Paradowskiej pt. „Architektoniczny porządek” w „małym, wschodnioniemieckim mieście”. Niemieckie plany przebudowy Jarocina z okresu okupacji.

Przedmiotem wykładu będą niemieckie projekty zmiany oblicza Jarocina, pokazane na szerokim tle planowanych przebudów miast na ziemiach wcielonych i okupowanych przez III Rzeszę.

Jaką rolę pełniła architektura w polityce germanizacji polskich ziem? Jak Niemcy wyobrażali sobie Jarocin i co ich zdaniem należało w nim zmienić? Czy to „małe wschodnioniemieckie miasto” wyróżniało się w ich oczach na tle innych miast wielkopolskich? Kto był autorem projektów i na ile udało się je zrealizować?

Na te i inne pytania odpowie podczas prelekcji dr Aleksandra Paradowska, autorka publikacji poświęconych architekturze międzywojennej, w tym książek: „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (Poznań 2015) oraz „Na Starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (wraz z Piotrem Kordubą, Poznań 2012). Wykład jest związany z przygotowywaną książką, poświęconą architekturze nazistowskiej na terenie Warthegau.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick