SYMCHA KELLER Bramy / The Gates

0

 

Dataniedziela, 19 listopada 2017, godz. 18:00

MiejsceForum Synagoga

Kiedyś zachwycał jako współtwórca legendarnej w latach 80. grupy Katharsis. Teraz powraca na scenę z zupełnie innym repertuarem – z wyjątkową wrażliwością interpretuje mistyczną muzykę chasydów polskich. W finale MAZEL TOV Festival 2017 Symcha Keller zabierze nas w muzyczną podróż śladami swojej najnowszej płyty „Bramy”.
„Bramy” to płyta niezwykła, oddająca ducha czasów minionych, mających swoje źródło przed setkami lat. Czasów, które tworzyły rytuały, nadawały ducha modlitwie oraz zrodziły żydowską muzykę chasydzką. Album poświęcony jest rebemu Icchakowi Frojmowskiemu, kantorowi łódzkiej synagogi, u którego Symcha Keller uczył się prowadzenia modlitw. Reb Icchak Frojmowski modlił się cicho i niezwykle łagodnie, używał laszon kodesz tj. języka starohebrajskiego. Prowadził modlitwy na swój własny sposób, na niepowtarzalne melodie.
Większość utworów, jakie usłyszymy podczas koncertu, to stare chasydzkie niguny, pochodzące z różnych dworów chasydzkich. Ruch chasydzki to najpiękniejszy owoc mistyki żydowskiej, to świat w którym muzyka stanowiła drogę do raju. Rabi Nachman z Bracławia mawiał: „Jest wiele dróg prowadzących do Boga i wiele wspaniałych komnat, ale w tych wielkich komnatach czasami łatwo się pogubić, a przecież jest jedna mała skromna komnata – komnata pieśni i muzyki. Wystarczy przez nią przejść aby stanąć u wrót raju”.
Interpretacje pieśni w wykonaniu Symchy Kellera porywają autentycznością i mistycyzmem. On sam jednak żartuje, że ich styl bywa określany przewrotnie łódzko-bałucko-chasydzkim. Nic dziwnego, autor „Bram” to również łódzki działacz na rzecz społeczności i kultury żydowskiej oraz były przewodniczący Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

 

Bilety: 30 zł do nabycia od wtorku, 31 października w Forum Synagoga i na www.kultura.pax.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick