Kariera Wojskowej Piosenki – Rzecz o hymnie narodowym

0
Termin:
Od: 11-11-2017, 12:00
Do: 11-11-2017, 13:30
Kategoria:
Koncert poświęcony historii powstania „Mazurka Dąbrowskiego” – rzecz o Hymnie Narodowym.
W programie zaprezentujemy utwory, bez których nie można byłoby mówić o polskości. Przypomnimy muzyczne pomniki rodzimej kultury i poszukamy polskich tropów w twórczości zagranicznych kompozytorów. Odsłonimy też wiele sensacyjnych tropów dotyczących powstania muzyki do naszego hymnu. Czy możliwe, że wywodzi się on od biesiadnej pieśni? Wyjaśnimy też jakie dźwięki wygrywał opisany przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu zegar. Ujawnimy polityczne intrygi które sprawiły że to Mazurek Dąbrowskiego a nie Rota ostatecznie uznany został hymnem państwowym.
Pięknym fragmentem programu będzie wykonanie Roty przez Jana Nowowiejskiego (syna kompozytora), które udało nam się zarejestrować krótko przed jego śmiercią.
Koncert w 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz 90. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym.
W repertuarze m. in.:
Mazurek Dąbrowskiego
F. Nowowiejski – Rota
Anonim – Bogurodzica
M. Ogiński – Pożegnanie Ojczyzny
R. Wagner – Overture Polonia

Zapraszamy na kolejny Speaking Concert pt. „Kariera Wojskowej Piosenki – Rzecz o hymnie narodowym”. Koncert odbędzie się 11 listopada br. o godz. 12:00 w krotoszyńskim Kinie 3D Przedwiośnie. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odbierać w kasie Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

Podczas koncertu przedstawionych zostanie wiele nieznanych okoliczności dotyczących historii wojskowej piosenki, która dla wielu nieoczekiwanie została uznana za hymn państwowy. Padną odpowiedzi na pytania:

– czy to możliwe, że nasz hymn wywodzi się od biesiadnej pieśni?

– dlaczego Mazurek Dąbrowskiego a nie Rota ostatecznie został hymnem narodowym?

– w których utworach zagranicznych kompozytorów rozbrzmiewa polska nuta?

– jakie dźwięki wygrywał zegar w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza?

Zaprezentowane zostaną utwory, bez których nie można mówić o polskości a sensacyjne tropy dotyczące powstania muzyki do hymnu zaskoczą każdego.

Wykonawcy:

Orkiestra Collegium F + soliści

Marcin Sompoliński – dyrygent / prowadzenie

 

Koncert w 220. rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz 90. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym.

W repertuarze m. in.:

Mazurek Dąbrowskiego

F. Nowowiejski – Rota

Anonim – Bogurodzica

M. Ogiński – Pożegnanie Ojczyzny

R. Wagner – Overture Polonia WWV39

Speaking Concerts

Speaking Concerts jest autorskim cyklem koncertów edukacyjnych Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzącym naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, ukazując zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączymy z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta, Marcina Sompolińskiego, oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

 

Marcin Sompoliński

Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirując pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick