Wycinarka wodna – czy tylko do branży szklarskiej? Niekoniecznie!

1
Strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest wykorzystywany w wycinarkach wodnych do cięcia materiałów. Zapewnia sporą uniwersalność i wysoką kulturę pracy. Warto przekonać się, w jakich branżach może znaleźć zastosowanie.

Jak działa wycinarka wodna?

Technologia stojąca z wycinarkami wodnymi waterjet liczy sobie już blisko siedem dekad. Zasada ich działania jest przy tym bardzo prosta. Do cięcia materiałów wykorzystuje się strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, dochodzącym nawet do kilku tysięcy barów. 

Strumień wody może być również wzbogacony ścierniwem, co pozwala na cięcie materiałów o większej twardości lub grubości. Dzięki temu wycinarka wodna – wbrew często powtarzanym opiniom – zachowuje wysoką uniwersalność i elastyczność. Jednocześnie wyróżnia się również wysoką kulturą pracy, a nowoczesne urządzenia można w znaczącym stopniu zautomatyzować.

Do czego można wykorzystać wycinarki wodne?

W praktyce wycinarki wodne waterjet to jedne z najbardziej uniwersalnych wycinarek dostępnych na rynku. Choć kojarzą się z delikatnymi materiałami, takimi jak szkło, ich możliwości są zdecydowanie większe. 

Z ich pomocą można ciąć między innymi:

 • stal węglową, 
 • stal nierdzewną, 
 • metale kolorowe, 
 • aluminium, 
 • tworzywa sztuczne, 
 • drewno, 
 • kamień, 
 • ceramikę, 
 • szkło, 
 • gąbkę.

Jak widać, można wykorzystać zarówno wycinarkę wodną do metalu, jak i niemal do każdego innego zastosowania, w tym cięcia materiałów kruchych i wyjątkowo podatnych na zniszczenie. Wycinarki wodne cieszą się sporą popularnością podczas obróbki szkła, płytek czy gresu. Urządzenie wykorzystujące tę technologię gwarantuje wysoką precyzję, dobre tempo pracy i bezpieczeństwo.

Wycinarki wodne z dodatkowymi możliwościami

Standardowe wycinarki wodne waterjet oferują jedynie możliwość cięcia silnie skoncentrowanym strumieniem wody wzbogacanym ścierniwem. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że najnowocześniejsze urządzenia, takie jak wycinarka wodna firmy Eckert mają o wiele więcej do zaoferowania. 

Poza cięciem wodnym pozwalają równocześnie na skorzystanie z technologii cięcia plazmowego. Dzięki temu – inwestując w jedną wycinarkę – można czerpać korzyści oferowane przez te dwie popularne, ale różniące się pod wieloma względami, technologie. 

Cięcie materiałów przewodzących prąd elektryczny będzie dzięki temu szybsze. Jednocześnie łuk plazmowy pozwala na zachowanie wysokiej precyzji i przecinanie grubych arkuszy blach, w tym również rur czy kształtowników.

Dlaczego warto postawić na cięcie wodą?

Inwestycja w wycinarki wodne ma kilka istotnych zalet, które z pewnością mogą wpłynąć na zainteresowanie tą technologią:

 • Wysoka kultura pracy urządzenia – podczas jego pracy nie powstaje pył, gazy czy inne zanieczyszczenia, 
 • Precyzja cięcia
 • Możliwość realizacji zróżnicowanych projektów, w tym również wykonywania skomplikowanych detali, 
 • Uzyskanie oszczędności na materiale w związku z brakiem oddziaływania cieplnego na przecinany materiał, 
 • Wysoka uniwersalność pozwalająca na cięcie różnych materiałów od metalu po drewno i tworzywa sztuczne.

Wykorzystanie zaawansowanych głowic tnących 3D daje z kolei możliwość wykonywania przestrzennych cięć w wielu płaszczyznach. Oczywiście wycinarki wodne można również zintegrować z nowoczesnymi sterownikami CNC. 

Wprowadzanie parametrów cięcia jest dzięki temu niezwykle proste, a wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, włączając w to obróbkę i działania produkcyjne, podlegają automatyzacji. Użytkownicy zyskują również pełną kontrolę nad urządzeniem i mogą na bieżąco monitorować jego stan.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick