Wybory parlamentarne 13 października? Andrzej Duda: „To prawdopodobny termin”

12
Prawdopodobnie 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Taką informację podał prezydent Andrzej Duda w jednym z programów publicystycznych w Polsat News. Jak to ujął, jest to "proponowany termin". Ostateczna decyzja ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu.

Zgodnie z prawem, w momencie ogłoszenia dokładnej daty wyborów, oficjalnie rusza kampania wyborcza. Można jednak łatwo zauważyć, że niektóre partie polityczne wchodzące w skład tworzonych właśnie koalicji, już podejmują pierwsze kroki zmierzające do przekonywania do siebie wyborców. O tym, że kampania ruszyła, mówić jeszcze nie można, bo poznaliśmy raptem kilka nazwisk, które znalazły się na listach wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło do tej pory tylko „jedynki” w poszczególnych okręgach. W okręgu kaliskim (nr 36) został Jan Dziedziczak, który w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dostał ostatnie, dziesiąte miejsce na liście. Kilka dni temu w rozmowie z reporterem Telewizji Proart przyznał, że osiągnął wówczas jeden z najlepszych wyników spośród kandydatów startujących właśnie z ostatnich miejsc na liście.

Koalicja Obywatelska poszła o krok dalej, podając po trzy nazwiska na każdej z list wyborczych. W naszym okręgu „jedynkę” otrzymał Mariusz Witczak, drugi numer przypadł Jarosławowi Urbaniakowi (m.in. byłemu prezydentowi Ostrowa Wielkopolskiego), a trzecie – Bożenie Henczycy. Tutaj zaskoczeń niema. To sprawdzone do tej pory nazwiska w parlamencie. Cała trójka przez ostatnich kilka kadencji zasiadała w senacie bądź sejmie.

W czwartek światło dzienne ujrzała depesza Polskiej Agencji Prasowej, z której wynikało, że pierwsze decyzje personalne zapadły także w strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej. „Jedynką” na kaliskiej liście miałby być Andrzej Grzyb, dotychczasowy europoseł, który startował na to stanowisko także w majowych wyborach, ale nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. Parlamentarnie pozostaje więc na razie bezrobotny, ale wkrótce może się to zmienić, bo – jak donosi PAP – ma otrzymać pierwsze miejsce na liście w okręgu nr 36 (Kalisz). Być może znajdzie się na niej także Piotr Walkowski, który niedawno otworzył biuro poselskie w Ostrowie Wielkopolskim po tym, jak zastąpił w sejmie Andżelikę Możdżanowską (obecnie eurodeputowana).

ZOBACZ TEŻ: Eurowybory 2019. Tyle głosów oddano na kandydatów z Wielkopolski [PEŁNA LISTA]

Najmniej wiadomo w tej chwili o rozmowach na lewicy. Koalicja złożona z Wiosny Roberta Biedronia, partii Razem oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej na razie milczy. Można mieć jednak przeczucie graniczące z pewnością, że giełda nazwisk trwa. Tym bardziej, że często zdecydowanie bardziej burzliwe dyskusje toczą się zazwyczaj w koalicjach, niż pojedynczych ugrupowaniach politycznych.

A Wy macie już swoich politycznych faworytów? Piszcie w komentarzach!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

  • Stop dla ludzi, którzy świadomie głosowali w parlamencie za ustawami w jawny sposób łamiącymi konstytucję.

  • Daje PO czerwoną kartkę za to co robili przez 4 lata w Sejmie. Konkretnie za wygłupy pani ministry Muchy, która z Sejmu urządzała sobie scenę muzyczną ośmieszając powagę Sejmu. Za zadymy pod Sejmem, awantury i ciągłe negowanie wszystkiego.

  • Posłowanie albo senatorowanie, to bycie wyrobnikiem przy prezydencie choćby takiego Ostrowa. Lepszy interes być prezydentem tej mieściny. Wypłata taka sama jak dla parlamentarzystów, a jakie możliwości w wyłanianiu firm w przetargach albo decydowaniu o wysokości wypłat choćby dla prezesa wysypiska śmieci…

 1. Apeluję idźmy do wyborów i pokażmy tym cwaniakom z platformy obywatelskiej i tej całej totalnej opozycji gdzie ich miejsce.

 2. Pis to partia nienawiści do człowieka . Szydło nas okradła premiami, Macierewicz okrada komisją smoleńską.
  Kuchciński lata za nasze pieniądze, do Rydzyka płynie rzeka pieniędzy Kaczyński przekręca wieżami w Warszawie. Konstytucja, sądy, szkolnictwo rozwalone.
  Wkrótce w budżecie braknie kasy a pisiory i kościół będzie zadowolony bo rozwalili naszą piękną Polskę.

  • Ninawiść to pokazał na przestanku Wodstoock pan Owsiak którego tak platforma obywatelska promuje. To jest dopiero mowa nienawiści. Proponuję aby ci co tyle mówią o mowie nienawiści z Platformy Obywatelskiej rozpoczęli sami od naprawy swojego języka, a potem niech wymagają od innych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick