Czy wszyscy dostaną świadczenie „500+”? Wpłynęły ostatnie wnioski

0
W pierwszej turze rozdania świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+” w Ostrowie Wielkopolskim korzystało z niego nieco ponad 4300 osób. Do 31 października chcąc nadal otrzymywać pieniądze, rodzice dzieci musieli ponownie składać wnioski. Wszystko wskazuje na to, że w Ostrowie liczba beneficjentów nieco wzrośnie.

W ostrowskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej trwa weryfikacja ostatnich wniosków, które wpłynęły w ostatnich dniach. Osoby, które nie zdążyły w wyznaczonym terminie, stracą płynność wypłacanych pieniędzy. W samym Ostrowie Wielkopolskim znalazło się aż 4477 chętnych na dalszą zapomogę ze strony państwa. W pierwszej turze świadczenie otrzymywało nieco ponad 4300 osób. Liczba chętnych na rządowe wsparcie finansowe wzrasta.

W całym kraju zdarzały się niestety wyłudzenia ze strony obywateli. Pojawiają się przypadki zaniżania dochodów rodziny lub zatajanie informacji przebywania jednego z rodziców za granicą kraju. W związku z takimi zachowaniami Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wydało polecenie by wnioski ze szczególną starannością weryfikować. Były za to odpowiedzialne ośrodki pomocy społecznej.

– W dalszym ciągu prowadzimy weryfikację wniosków i na bieżąco wydajemy decyzje, które w zależności od sytuacji są pozytywne lub negatywne. Liczymy, że do końca roku wpłynie jeszcze ok. 200 wniosków – powiedziała portalowi wlkp24.info Agnieszka Paszek, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych ostrowskiego MOPSu. Dodajmy, że wnioski rzeczywiście można składać cały rok, w dowolnym momencie, ale beneficjent w takiej sytuacji nie otrzyma wyrównania za wcześniejsze miesiące. Świadczenie będzie wypłacane od miesiąca bieżącego, w którym złożony będzie wniosek. W Ostrowie w pierwszej turze dwie rodziny korzystały ze świadczenia nie w formie pieniężnej, lecz materialnej.

Wnioski weryfikują wszystkie ośrodki pomocy społecznej w regionie. Jak sytuacja wygląda w Krotoszynie?

– Sytuacja przedstawia się podobnie, jak w pierwszej turze. Wpłynęło do nas 2967 wniosków, w tym 552 drogą elektroniczną. Od początku roku decyzja negatywna odnośnie wypłaty świadczeń została przez nas podjęta jedynie kilkukrotnie – mówi nam Katarzyna Kulka, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Program wsparcia dla rodziców to flagowy projekt partii Prawa i Sprawiedliwości. W całej Polsce z tego przywileju skorzystało już 75% uprawnionych obywateli. W całym kraju świadczeniem objętych jest prawie 4 mln rodzin.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick