DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wszedł w życie obowiązek wystawiania e-skierowań. Co należy wiedzieć

Opieka medyczna będzie teraz funkcjonować inaczej. Przynajmniej pod kątem wystawiania skierowań. 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania elektronicznych skierowań na świadczenia określone w kwietniowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym właśnie tego zagadnienia.

CZYTAJ: Taki zabieg tylko w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Jednym z nich jest Pleszew

Zatem od teraz e-skierowanie będzie musiało zostać wystawione na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, z wyłączeniem porady specjalistycznej – logopedia, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w rozporządzeniu,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej (TK) finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne (prawo atomowe),
  • badania rezonansu magnetycznego (MR), badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Pozostałe skierowania na świadczenia opieki zdrowotnej powinny być wystawiane według dotychczasowych zasad, a więc w formie papierowej. Mowa m.in. o skierowaniach do uzdrowisk, świadczeniach rehabilitacyjnych i skierowań do szpitala psychiatrycznego.

CZYTAJ: Taki zabieg tylko w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Jednym z nich jest Pleszew

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym komunikacie dostępnym na stronach rządowych, skierowania na powyższe świadczenia mogą być wystawiane w postaci papierowej w konkretnych sytuacjach:

  1. braku dostępu do Systemu e-Zdrowia (awaria systemu, Internetu, wizyta domowa itp.),
  2. wystawiania skierowania dla osoby o nieustalonej tożsamości,
  3. wystawiania skierowania przez lekarza, pielęgniarkę lub położną z innego państwa członkowskiego UE, tymczasowo i okazjonalnie udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.

W przypadku gdy badania diagnostyczne są wykonywane pacjentowi jako element porady specjalistycznej bądź hospitalizacji, są realizowane w oparciu o zlecenia wewnętrzne na dotychczasowych zasadach.

Zmianie nie ulegną również zasady rozliczania świadczeń, a w związku z obowiązkiem wydawania elektronicznych świadczeń, pacjent otrzyma uproszczony wydruk informacyjny. Nie należy go jednak traktować jako skierowanie, ponieważ nie będzie miał takiej mocy.

Warto również pamiętać, że skierowania (zarówno te papierowe jak i elektroniczne), które zostały wystawione przed 8 stycznia 2021 roku, zachowują ważność.

Pacjenci powinni wiedzieć, że skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 nie jest skierowaniem, o którym mowa w przepisach, które weszły w życie 8 stycznia. Są one co prawda wystawiane w formie elektronicznej w Systemie e-Zdrowie, ale stanowią odrębny rodzaj dokumentacji medycznej.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • S
    Stefko

    wtorek, 12 stycznia, 2021

    W Służbie zdrowia jest też ustawa o zatrudnianiu sprzątaczek na czarno np.się wykorzystuje z końcem rokiem pracownika ,zwalnia dwa razy z przyczyn ekonomicznych z braku etat a od nowego roku zatrudnia drugiego,.
    Zdolni lekarze rządzący placówką.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz