TADEUSZ WARZECHA

* 26.12.1926   + 28.03.1992
0

Tadeusz Warzecha urodził się 26 grudnia 1926 roku w Brygidynie w powiecie stryjskim, w województwie stanisławowskim. W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, od 1944 roku do maja 1947 roku służył w Polskich Siłach Zbrojnych we Włoszech. Był tam starszym strzelcem 14 Baonu Strzelców. W związku z tą służbą w dniu 10 czerwca 1945 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych. Tadeusz Warzecha był w latach 1947 – 1955 czynnym zawodnikiem Klubu Sportowego ,,Kolejarz’’ w Kępnie. W tym okresie był jednym z najlepszych piłkarzy Wielkopolski. Wielokrotnie powoływano go  do kadry wojewódzkiej. Oprócz piłki nożnej z powodzeniem uprawiał również lekkoatletykę i siatkówkę. W roku 1968 został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Od roku 1948 do 1992 Tadeusz Warzecha był pracownikiem resortu drogownictwa. Za swoją pracę zawodową  został wyróżniony medalem pamiątkowym ,,Za zasługi w rozwoju sieci drogowej’’. W roku 1977 otrzymał również srebrną odznakę ,,Przodujący Drogowiec’’. Jego największą pasją była turystyka. Był wieloletnim, zasłużonym działaczem ostrowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. W latach 1989 – 1990 pełnił funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Kaliszu. Był również wieloletnim działaczem Klubu Kajakowego PTTK ,,Pelikany’’ w Ostrowie Wielkopolskim. Na tym polu był aktywny od roku 1966 roku praktycznie do końca swojego życia, ale już wcześniej legitymował się dużym doświadczeniem ,,kajakarskim’’. Spośród wszystkich członków klubu przepłynął zdecydowanie najwięcej szlaków, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Brał udział niemal we wszystkich wyprawach odbywających się pod szyldem klubu ,,Pelikany’’. Organizował również spływy kajakowe dla pracowników swojego zakładu. Chętnie podejmował wyprawy organizowane we własnym zakresie, dla grona najbliższych przyjaciół.
– Cokolwiek by nie powiedzieć o zasługach Tadka i o różnorakich funkcjach, które piastował, to jego postać musiała się wszystkim utrwalić głównie na spływach. To był jego żywioł, to była jego pasja. Pamiętamy jego głośne ,,wypływamy!’’, gdy większość z nas jeszcze spała. Pamiętamy jak na Dunaju zaczął składać kajak o godzinie 4.30 i to delikatnie mówiąc, nie najciszej – wspominają go członkowie klubu ,,Pelikany’’.
Z kajakiem nie rozstawał się niemal do końca swego życia. Jeszcze w maju 1991 roku, wraz z Januszem Nyklem, wygrał XXV Spływ Prosną. Ostatni raz płynął w lipcu 1991 roku, przepływając Wdę. Za swoją działalność turystyczną został odznaczony Złotą Honorową Odznaką PTTK oraz Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Turystyki. Tadeusz Warzecha zmarł 28 marca 1992 roku we wrocławskiej klinice, po ciężkich zmaganiach z chorobą. Został pochowany 1 kwietnia na cmentarzu w Kępnie.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick