Adam Marian Walczak

* 30.11.1932   + 23.12.2002
0

Adam Marian Walczak należał do grona najbardziej wszechstronnych sportowców wywodzących się z południowej Wielkopolski. Urodził się w 1933 roku. Pierwszą dyscypliną, z jaką się związał była gimnastyka na przyrządach. Uprawiał ją w kaliskiej Bielarni, skąd przeniósł się do Włókniarza. Szybko jednak, bo już w wieku szesnastu lat, przerzucił się na boks. Karierę zaczynał w wadze papierowej, a zakończył w lekkopółśredniej. W 1953 roku rozpoczął służbę wojskową. Najpierw jako reprezentant WKS Wrocław i Śląskiego Okręgu Wojskowego, a wkrótce w barwach CWKS Warszawa.  Okres ten wspominał zawsze z sentymentem. To wtedy właśnie  osiągnął swój największy sukces sportowy, jakim było trzykrotne zdobycie drużynowego mistrzostwa Polski z CWKS. Sześć razy reprezentował Polskę w meczach międzynarodowych. Do Kalisza Adam Marian Walczak wrócił po skończonej służbie, jesienią 1955 roku. Z boksu odszedł dwa lata później, po przejęciu sekcji pięściarskiej Włókniarza przez konkurencyjną Prosnę. W sumie na ringu stoczył 165 pojedynków, z których aż 128 rozstrzygnął na swoją korzyść.  Był m.in. wicemistrzem okręgu poznańskiego.
Przez kolejne czterdzieści lat działał w najstarszym w Wielkopolsce kaliskim Klubie Oficerów Rezerwy. Ponadto założył KOR w fabryce Wistil i przez długi okres piastował w nim funkcję prezesa. W następnych latach społecznie działał w sekcjach pływania, piłki nożnej i koszykówki Włókniarza.
Pod koniec lat 70-tych jego kolejną pasją stały się biegi na długich dystansach. W 1979 roku wziął udział w I Maratonie Pokoju w Warszawie, w którym potem wystartował jeszcze 19 razy. Najbardziej cenił sobie jednak ukończenie w 1989 roku maratonu w Grecji. Z powodzeniem uczestniczył również w supermaratonach. Ponad 30 razy pokonał dystans 100 kilometrów. Adam Marian Walczak był jednym z pierwszych propagatorów triathlonu w naszym kraju. Niewiele osób pamięta, że był pierwszym Polakiem, który w 1984 r. ukończył pełny triathlon, w dodatku zrobił to samotnie. Przez wiele lat regularnie brał udział w sztafecie Palmiry-Ostrzeszów, która rozpoczynała tradycyjne Crossy Ostrzeszowskie. W roku 2000 otrzymał honorową odznakę 75-lecia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
Ostatnie miesiące życia upłynęły mu na walce z nieuleczalną chorobą. Pozostawał jednak nadal aktywny. Nawet na moment nie tracił poczucia humoru, a swoim optymizmem potrafił zarażać wszystkich dookoła. Swoje puchary, dyplomy i medale zdążył przekazać przed śmiercią Terenowemu Klubowi Olimpijczyka w Wysocku Wielkim, z którym był przez wiele lat blisko związany. Był gościem honorowym na wielu klubowych imprezach. Trofea te utworzyły w siedzibie TKO specjalną gablotę. Adam Marian Walczak zmarł w dniu 23 grudnia 2002 roku, w wieku 69 lat. Pogrzeb odbył się 27 grudnia na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu. W jego ostatniej drodze wzięły udział tłumy jego przyjaciół i znajomych.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick