Piotr Panowicz

* 03.01.1952   + 14.07.2008
0


Piotr Panowicz był jednym z najbardziej aktywnych członków Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Urodził się w dniu 3 stycznia 1952 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Zawodowo związany był z I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego. Był tam zatrudniony na stanowisku konserwatora – archiwisty. Wszystkie imprezy w szkolnej auli przy ulicy Gimnazjalnej odbywały się pod jego czujnym nadzorem. Był niezastąpiony, jeśli chodzi o przygotowanie niezbędnej aparatury. Zawsze dokładał starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.  
Jednym z jego zainteresowań była filatelistyka. Pasjonował się również historią swojego rodzinnego miasta i regionu ostrowskiego, ale przede wszystkim był niezwykle wnikliwym badaczem genealogii rodzinnej. Pieczołowicie dokumentował żołnierskie losy swojego ojca Franciszka Panowicza, żołnierza Armii generała Józefa Hallera we Francji i kawalera orderu Virtuti Militari za udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku.Piotr  Panowicz był członkiem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego  prawie dwa lata. Wstąpił do tego stowarzyszenia w dniu 4 sierpnia 2006 roku. Od chwili przystąpienia do jego szeregów działał bardzo aktywnie, nigdy nie odmawiając pomocy w przygotowaniu wielu  różnych  przedsięwzięć. Był jednym ze współorganizatorów spotkania z Götzem Urbanem w dniu 29 lipca 2006 roku, I Konferencji Genealogicznej OTG w dniu 21 października 2006 roku oraz spotkania opłatkowego w dniu 13 stycznia 2007 roku. Tę działalność przerwała ciężka choroba, zmuszając go od wiosny 2007 roku do ograniczenia aktywności w OTG. Nie przeszkodziła mu ona jednak w uczestnictwie w spotkaniu poświeconym ostrowskim ,,Hallerczykom’’ w dniu 6 lipca 2007 roku. Podczas tamtej uroczystości zaprezentował sylwetkę swojego ojca. Jak się później okazało, było to jego ostatnie czynne uczestnictwo w działalności Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Piotr Panowicz zmarł niemal dokładnie w rok później, w dniu 14 lipca 2008 roku. Miał  56 lat.  Nierówne zmagania z ciężką chorobą toczył przez ostatnie półtora roku swojego życia.
– Ta wiadomość przejęła wszystkich nas wielkim żalem. Straciliśmy bowiem nie tylko zacnego człowieka, ale także wspaniałego  i dobrego kolegę, człowieka pełnego życzliwości i zapału – wspomina zmarłego prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego dr Maciej Kowalczyk.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick