Maria Nowak-Brdyś

* 24.02.1931   + 15.05.2008
0

Maria Nowak – Brdyś urodziła się 24 lutego 1931 roku w Raszkowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w tej miejscowości podjęła naukę w Gimnazjum Żeńskim  im. Emilii Sczanieckiej w Ostrowie Wielkopolskim. Egzaminy dojrzałości zdała w 1951 roku. Najpierw przez rok pracowała jako nauczycielka w Raszkowie. W 1951 roku rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Ukończyła je w styczniu 1959 roku, otrzymując tytuł lekarza. Najpierw odbywała przez dziewięć miesięcy staż w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Następnie została zatrudniona w Pogotowiu Ratunkowym. Jednak jak sama mówiła – całe swoje życie zawodowe przepracowała w Przychodni Kolejowej przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie. Była tam zatrudniona w latach 1959-1986. Po przejściu na emeryturę do 1994 roku kontynuowała w tym samym miejscu pracę w niepełnym wymiarze czasu. Maria Nowak – Brdyś była kontynuatorką lekarskich tradycji rodzinnych, ponieważ jej ojciec Władysław również przez całe swe życie zawodowe pracował jako lekarz. W swoich wspomnieniach często z dużym sentymentem wracała do  okresu studiów i pracy zawodowej. Chętnie przywoływała również wspomnienia z czasów nauki w Gimnazjum Żeńskim, kiedy to ze względu, że była to szkoła do której uczęszczały same dziewczęta, na szkolnych zabawach tańczyło się tylko  w damskim gronie, a na lekcje chodziło się w granatowych lub czarnych  fartuszkach z białym kołnierzykiem. Wiele lat później postarała się o kilka biogramów swoich koleżanek – absolwentek  tej zasłużonej dla miasta i regionu szkoły. Biogramy te znalazły się w drugiej części opracowania historii Gimnazjum i Liceum Żeńskiego.
Wśród wielu odznaczeń, jakimi została uhonorowana znalazły się m.in. srebrna i złota odznaka ,,Przodujący Kolejarz’’ oraz medal ,,Za zasługi dla rozwoju miasta Ostrowa Wielkopolskiego’’.
Maria Nowak – Brdyś aktywnie udzielała się ponadto w Międzyparafialnym Zespole Synodalnym Archidiecezji Poznańskiej, Komitecie Obchodów 100-lecia konsekracji kościoła w Raszkowie oraz Komitecie Budowy Pomnika Przełomu Tysiącleci. Od reaktywowania w 1997 roku była członkinią Oddziału Akcji Katolickiej w Raszkowie. Ostatni raz uczestniczyła w jego spotkaniu zaledwie  na dziesięć dni przed śmiercią. Maria Nowak – Brdyś zmarła w dniu 15 maja 2008 roku.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick