Ks. Marian Kończak

* 02.09.1934   + 27.06.2015
0

Ks. Marian Kończak był długoletnim proboszczem parafii w Biskupcach Ołobocznych (powiat ostrowski). Urodził się 2 września 1934 roku w Kępnie. Jego rodzicami byli Marcin i Stanisława z domu Rybacka. W 1950 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Wolsztynie. Cztery lata później wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskiej  przyjął 26 maja 1960 roku w katedrze poznańskiej z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Pierwszą jego placówką duszpasterską była parafia w Kamieńcu, gdzie pracował przez rok. Kolejnymi miejscami, w których pełnił posługę były: parafie: św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (1961-1963), w Drobninie (1.07.1963 – 30.06.1964), Buku (1.07.1964 – 31.08.1964). Przez następny rok był kapelanem w Kaplicy Sióstr Urszulanek w Lipnicy (parafia Otorowo). Następnie pracował w Opatowie koło Kępna (1.09.1965 – 31.08.1966), Rakoniewicach (1.09.1966 – 31.08.1967) i Kębłowie z rezydencją w Solcu Nowym (1.09.1967 – 1.05.1972). Pierwszą samodzielną placówką duszpasterską ks. Mariana Kończaka była parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Gulczu. Był tam proboszczem  w okresie od 2 maja 1972 roku do 4 listopada 1983 roku. Potem objął w tymczasowy zarząd parafię św. Bartłomieja Apostoła w Biskupicach Ołobocznych, zaś w 1984 roku został mianowany jej proboszczem. Tam też  świętował swój srebrny jubileusz kapłaństwa w 1985 roku. Jego staraniem w latach 1985, 1990 i 1996 przeprowadzono konserwację całego kościoła, uporządkowano jego otoczenie i zainstalowano zadaszenie, dzięki któremu wiele uroczystości mogło odbywać się na zewnątrz. W 1990 roku ks. Marian Kończak odnalazł na strychu 8 drewnianych figur świętych, które poddano renowacji w pracowni Juliana Wiącka i umieszczono z powrotem w kościele. Ważnymi przedsięwzięciami podjętymi przez proboszcza były odnowienie cmentarza przykościelnego i budowa w latach 1996 – 1999 kaplicy przedpogrzebowej. W lipcu 2002 roku ks. Marian Kończak przeszedł na emeryturę, ale pozostał rezydentem w parafii w Biskupicach, gdzie nadal mieszkał i pomagał w pracy duszpasterskiej. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 2013 roku zamieszkał w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II przy ulicy 3 Maja w Ostrowie Wielkopolskim. Zmarł 27 czerwca 2015 roku, w wieku 80 lat. 30 czerwca odbyło się wprowadzenie trumny do kościoła parafialnego. Dzień później, 1 lipca mszę świętą pogrzebową odprawił ks. biskup Teofil Wilski. Długoletni proboszcz spoczął na cmentarzu w Biskupicach Ołobocznych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick