Janusz KIERZKOWSKI

* 26.02.1947   + 19.08.2011
0

Janusz Kierzkowski był honorowym członkiem i wielkim przyjacielem Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim.
Był pierwszym polskim kolarskim mistrzem świata i jednocześnie najwybitniejszym polskim kolarzem torowym w historii. Nosił pseudonim ,,Kicha’’. Urodził się 26 lutego 1947 roku w Borku koło Gorzowa Wielkopolskiego.  W wieku trzynastu lat zaczął trenować kolarstwo w klubie Sparta Wrocław.  Po ośmiu latach treningów zdobył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968 r.) w wyścigu na 1 kilometr ze startu zatrzymanego  w kolarstwie torowym. Największym sportowym sukcesem Janusza Kierzkowskiego było wywalczenie na tym samym dystansie tytułu indywidualnego mistrza świata w  hiszpańskim San Sebastian w roku 1973. Startował także na igrzyskach w Monachium (1972 r.) i Montrealu (1976 r.), gdzie zajmował odpowiednio piąte i czwarte miejsce. W Mistrzostwach Świata, oprócz wspomnianego złotego medalu  wywalczył jeszcze trzy – srebrny w 1969 r. i dwukrotnie brązowe (1974 i 1975 r.). W swojej bogatej karierze aż czternastokrotnie  zdobywał mistrzostwo Polski seniorów – w sprincie, w tandemach oraz w wyścigach na 1 km ze startu zatrzymanego i na 4 km drużynowo na dochodzenie. Od 1972 roku reprezentował barwy Dolmelu Wrocław. Ustanowiony przez niego w 1968 roku rekord Polski w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego przetrwał 18 lat. Janusz Kierzkowski trzykrotnie był laureatem plebiscytu ,,Przeglądu Sportowego’’ na  dziesięciu najlepszych sportowców Polski, zajmując w roku 1968 VIII miejsce, w roku 1969 V miejsce i  w roku 1973 VI miejsce. W 2000 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po raz pierwszy Janusz Kierzkowski przyjechał do Terenowego Klubu Olimpijczyka w  1995 roku.
– Od tego czasu ten niezwykle sympatyczny sportowiec był wielokrotnie gościem w Wysocku Wielkim. Chętnie odpowiadał na nasze zaproszenia i brał udział w wielu imprezach organizowanych przez nasz klub, takich jak: Bal Olimpijski, Andrzejki Olimpijskie czy też Mistrzostwa Kibiców Sportowych. Janusz był trzecim sportowcem pod względem ilości wizyt w naszym klubie – wspomina wybitnego kolarza Mieczysław Knychała, prezes Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim.
Janusz Kierzkowski zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 19 sierpnia 2011 roku we Wrocławiu. Miał 64 lata. 26 sierpnia został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Osobowickim.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick