Stanisław CICHOSZ

* 10.04.1943   + 28.10.1994
0


Stanisław Cichosz był aktywnym działaczem oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Ostrowie Wielkopolskim. Urodził się 10 kwietnia 1943 roku w miejscowości Kapie w powiecie sieradzkim. Szkołę Podstawową ukończył w Klonowej. Następnie swoją edukację kontynuował w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Kępnie, zdobywając zawód ślusarza. Zasadniczą służbę wojskową odbył w ostrowskiej jednostce. W 1964 roku ukończył Szkołę Podoficerską Dowódców Drużyn Samochodowych i tym samym uzyskał stopień kaprala. Maturę zdał w 1971 roku w Państwowym LO dla Pracujących w Ostrowie. Rok później ukończył Szkołę Chorążych w Pile. Zawodowo pracował w jednostce wojskowej w Ostrowie Wielkopolskim na etacie kapitana, będąc w stopniu starszego chorążego sztabowego. Jako żołnierz zawodowy pracował do emerytury. W wolnym czasie uprawiał działkę. Został wyróżniony srebrną odznaką ,,Zasłużonego Działkowca’’. Lubił muzykę poważną i regularnie uczestniczył w koncertach chopinowskich w Antoninie. Jednak największą jego pasją była turystyka. W szeregi PTTK wstąpił w roku 1981. W latach 1985-1989 był członkiem zarządu oddziału, a następnie od 1989 roku do śmierci był wiceprezesem oddziału. Jednocześnie w latach 1985-1988 był przewodniczącym  Komisji Turystyki Kolarskiej. Należał do najaktywniejszych działaczy Klubu Turystyki Kolarskiej ,,Bicykl – 1977’’ oraz koła PTTK ,,Wiarusy’’ działającego przy ostrowskiej jednostce wojskowej.
– Był świetnym organizatorem, szczególnie chętnie pracował z młodzieżą. Został wyróżniony przez PTTK odznaką ,,Zasłużony w pracy dla młodzieży’’. Ale jednocześnie był człowiekiem bardzo skromnym, koleżeńskim. Cieszył się wśród kolegów wielką sympatią. Nie można go było nie lubić. Był także moim przyjacielem. Poznaliśmy się późno, ale turystyka nas bardzo połączyła – wspomina Stanisława Cichosza prezes ostrowskiego oddziału PTTK Józef Fierek.
Stanisław Cichosz był wybitnym krajoznawcą i pasjonatem fotografii turystycznej. Podczas swoich wędrówek wykonywał wiele ciekawych zdjęć, z których następnie tworzył albumy. Chętnie prezentował je swoim znajomym. Organizował wiele rajdów rowerowych po Ziemi Ostrowskiej. Sam indywidualnie najchętniej wybierał swoją ulubioną trasę Ostrów – Nowa Krępa – Trąba – Bibianki – Ostrów. Zmarł 28 października 1994 roku. Pogrzeb odbył się z honorami wojskowymi na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Ceremonii żałobnej przewodniczył kapelan wojskowy. Już rok później, staraniem jego przyjaciół, w kalendarzu ostrowskiego oddziału PTTK pojawił się Rajd im. Stasia Cichosza. Odbywa się on od tamtej pory regularnie, zawsze pod koniec października. Uczestnicy spotykają się przed siedzibą PTTK, skąd udają się na groby zmarłych działaczy. Zapalają tam znicze i składają kwiaty, a następnie udają się w trasę. Impreza ta stanowi tradycyjnie zakończenie sezonu turystyki kolarskiej.    
Warto podkreślić, że ze względu na bardzo pogodne usposobienie patrona rajdu postanowiono w nazwie umieścić zdrobnienie jego imienia. 

 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick