Andrzej Biernat

* 14.09.1952   + 15.03.2010
0

Andrzej Biernat to jedna z legend i ikon piłkarskiej Ostrovii. Był wychowankiem klubu i jednym z najlepszych strzelców w jego historii. Urodził się 14 września 1952 roku w Ostrowie. Już jako dziecko zgłosił się do klubu i podjął treningi, przechodząc przez kolejne grupy wiekowe. Oficjalna legitymacja zawodnika, w której zobowiązał się do gry w barwach  Ostrovii nosi datę 12 lipca 1968 roku. Barwy swojego ukochanego klubu reprezentował do roku 1983, kiedy to zakończył czynną karierę sportową. Jedynie podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej, w latach 1972-73, występował w Orlętach Dęblin. W latach 60., 70. i 80. ubiegłego wieku strzelił dla Ostrovii w rozgrywkach seniorów ponad 300 bramek, co jest do dzisiaj uznawane za najlepszy wynik w ponad 100-letniej historii klubu. Za swoje efektowne bramki był uwielbiany przez kibiców, którzy z uwagi na długie blond włosy nadali mu przydomek ,,Siwy’’. Czasami mówiono na niego także ,,Kowboj’. Wszyscy zgodnie określali go ,,królem pola karnego’’. Po zakończeniu kariery Andrzej Biernat nie zerwał z piłką. Był działaczem, trenerem trampkarzy i juniorów, kierownikiem drugiej drużyny Ostrovii. Był także zawodnikiem drużyny Old Boys w rozgrywkach halowych, prowadząc zespół, w którym występował razem z wieloma dawnymi kolegami z boiska.
Był aktywny również na płaszczyźnie pozasportowej. Swoje wykształcenie uzupełniał, kształcąc się na studiach zaocznych na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, na kierunku mechanika. W latach 1984-88 był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kaliszu. Należał do NSZZ Pracowników Kolejowych w ZNTK  w Ostrowie oraz do Klubu Techniki i Racjonalizacji w tym zakładzie.
Andrzej Biernat był laureatem wielu odznaczeń. Są wśród nich m.in. Honorowa Odznaka Jubileuszowa i srebrna odznaka honorowa ,,Za zasługi w rozwoju klubu’’ nadane przez ,,Ostrovię’’ w latach 70., srebrna odznaka ,,Za zasługi dla rozwoju ZNTK’’ (1979),
srebrna i złota odznaka ,,Przodujący Kolejarz’’ nadane w latach 1980 i 1986. W 2009 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało mu brązową odznakę ,,Za zasługi dla sportu’’, a Wielkopolski Związek Piłki Nożnej w Poznaniu wyróżnił go odznaką honorową. W tym samym roku, podczas uroczystości z okazji 100-lecia KS „Ostrovia”, Komitet Obchodów przyznał mu medal jubileuszowy. Miłość do futbolu przekazał swojemu synowi Danielowi, który także był zawodnikiem Ostrovii. Andrzej Biernat zmarł nagle, w dniu 15 marca 2010 roku  w Ostrowie. Miał 57 lat. Pogrzeb odbył się dwa dni później na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Jeszcze w tym samym roku odbyła się pierwsza edycja piłkarskiego Memoriału Andrzeja Biernata.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick