Wspomnienie świętego Szczepana i czas dla rodziny. Dziś drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego [WIDEO]

1
Hołd męczeństwa i modlitwa za dar rodziny. Tak w skrócie opisać można drugi dzień świąt Narodzenia Pańskiego. Wspominany tego dnia święty Szczepan był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.

26 grudnia, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W Kościele Katolickim wspominamy wtedy świętego Szczepana.

Szczepan był tak gorliwym wyznawcą Chrystusa, że oddał za niego życie. Został ukamienowany w Jerozolimie w 36. r. n.e. i stał się pierwszym chrześcijańskim męczennikiem.

W ikonografii święty ten przedstawiany jest jako młody mężczyzna, diakon w białej tunice i bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybuty to księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w rękach oraz gałązka palmowa. Jest patronem diakonów, woźniców, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, kucharzy oraz diecezji wiedeńskiej.

W Kościele Katolickim 26 grudnia poświęcony jest też rodzinie. To pozostałość po czasach wczesnochrześcijańskich, kiedy praktykowano obrzucanie się ziarnem.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Ja pomagam, on pomaga, ona pomaga, pomagamy my. Pomóż i Ty. Ratujmy Panią Asię. Nowotwór nie może być silniejszy. Pomagała niepełnosprawnym dzieciom, teraz sama potrzebuje wsparcia. Współzałożycielka fundacji Stworzenia pana Smolenia walczy z ciężką chorobą. Pomóż jej dalej żyć. https://www.siepomaga.pl/joanna-kubisa

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick