Wojna w oczach dzieci z Ostrowa i Odolanowa w gdańskim muzeum

0
Rysunki dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego i Odolanowa są częścią wystawy "Wojna w oczach dziecka", którą można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To stała ekspozycja z kilkudziesięcioma pracami pochodzącymi z roku 1946. Skąd prace z naszego regionu znalazły się w gdańskim muzeum?

Na ekspozycję „Wojna w oczach dziecka” trafiła internautka portalu wlkp24.info podczas wizyty w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kilka rysunków wchodzących w skład wystawy „Wojna w oczach dziecka” jest podpisanych: Irena Ilska ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim, Henryka Hendrysiak z tej samej szkoły oraz „D.Maciejewski” z Odolanowa.

Jak wyjaśnia Andrzej Hoja – specjalista ds. wystaw Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, rysunki trafiły do muzeum z Archiwum Akt Nowych w Warszawie. – Obiekty w sekcji to rysunki powstałe po wojnie w 1946 r. na zlecenie Ministerstwa Oświaty – informuje.

Rzeczywiście, szkoły podstawowe tworzone po drugiej wojnie światowej w Polsce były bardzo prymitywne. Wiele dzieci nie potrafiło nie tylko pisać czy czytać, ale nawet poprawnie mówić. Nauka była więc etapem długotrwałym, a w pierwszym etapie nauki nauczyciele ograniczali się w edukacji właśnie do edukacji poprzez rysowanie i śpiewanie z dziećmi.

Wystawa „Wojna w oczach dziecka” w gdańskim muzeum jest ekspozycją stałą, można obejrzeć ją przy każdej wizycie w placówce.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick