Wojewoda: Musimy być w pełnej gotowości

2
Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło przygotowania służb do przewidywanych przez IMGW niebezpiecznych zdarzeń pogodowych, które mogą wystąpić od czwartkowego popołudnia do godzin wieczornych na terenie Wielkopolski.

Na spotkanie zarządzone przez wojewodę Zbigniewa Hoffmanna przybyli przedstawiciele między innymi Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, wojska czy firmy ENEA Operator. Służby wojewody przedstawiły prognozy otrzymane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz omówiły przygotowanie do ewentualnych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w województwie wielkopolskim.

W związku z prognozami musimy przygotować się na każdy scenariusz. Pamiętamy jeszcze o sierpniowych nawałnicach i mam nadzieję, że teraz takich zdarzeń unikniemy. Musimy być w pełnej gotowości, dlatego też postanowiłem zwołać zespół zarządzania kryzysowego. Służby zdały raport, są przygotowane do podjęcia ewentualnych działań – mówi Zbigniew Hoffmann.

Wojewoda zobligował także starostów do przesyłania do WCZK Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego co dwie godziny meldunku. – Stawiamy na jeszcze szybsze przekazywanie informacji, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę koordynację działań w Wielkopolsce – dodaje wojewoda.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jak można przygotować służby do niebezpiecznych zdarzeń pogodowych? Mieli wiatr powstrzymać? Natomiast ze skutkami np. nawałnic trzeba przygotować się odpowiednio wcześnie. Głównym problemem w czasie nawałnic są drzewa, które potrafią się łamać jak zapałki. Niestety o tym nie wiedzą urzędasy z t/z. „ochrony środowiska”. Miesiącami, a czasami latami trzeba się prosić o pozwolenie na wycinkę starego, spróchniałego drzewa. W mieście jest nadal wiele wysokich na kilka pięter drzew, które prędzej, czy później runie na ziemię wyrządzając spore straty. Każde drzewo w miejscu publicznym powinno mieć określoną wysokość do której może rosnąć. Ciekawe, że w Puszczy Białowieskiej można wycinać drzewa, a w mieście jest zakaz. Gdzie my żyjemy? Tymi wszystkimi osobami, które są odpowiedzialne za ochronę środowiska powinna zająć się prokuratura. Wojewodę zapewniam, że zwoływanie posiedzeń nie rozwiąże tematu połamanych drzew.

  2. Właśnie dla tego że tych drzew jest tak mało odradzam znajomym wizytę w Polsce zima.
    Latem będąc w Ostrowie pozytywnie zaskoczyły mnie tablice uzmyslawiajace ludziom co daje nam drzewo. Zachęcam do spaceru i lektury.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick