Wizytówka powiatu. Gwiazda światowego baletu w OCK

1
Obywatel świata, tak w skrócie można określić Wiesława Dudka, światowej sławy baletmistrza z powiatu ostrowskiego. Urodzony w Daniszynie artysta jako pierwszy Polak został solistą w operze w Stuttgarcie, gdzie przez kolejne lata kontynuował swoją karierę. Na chwilę obecną mieszka w Japonii, gdzie realizuje projekt "Młody duch tańca", który we wrześniu zaprezentuje na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

Światową karierę rozpoczynał blisko 20 lat temu, kiedy wyjechał do Niemiec, żeby współpracować z najlepszymi reżyserami i choreografami. Dziś jako uznany baletmistrz osiadł w Japonii, skąd pochodzi jego żona, również znana diva baletowa. W rodzinnych stronach jednak także cieszy się dużą popularnością. W maju odebrał z rąk starosty ostrowskiego nagrodę im. Wojciecha Lipskiego, dla wybitnych ludzi powiatu.

Dla Wiesława Dudka projekt „Młody duch tańca” to nowy etap w życiu, który realizuje już drugi rok z rzędu. W sztuce biorą udział dzieciaki z Polski i Japonii. Wszystko, żeby pokazać różnice kulturowe.

Japończycy kochają przede wszystkim twórczość Fryderyka Szopena, dzięki czemu poznają coraz lepiej polską kulturę. Świadectwem tego jest chociażby Shoko Nakamura, partnerka życiowa Wiesława Dudka, z którą realizuje projekt.

Shoko przez wiele lat także mieszkała w Niemczech, więc europejska kultura nie jest jej obca. Polską jednak wciąż odkrywa.

Dwa przedstawienia z projektu Wiesława Dudka i małżonki będą mogli zobaczyć mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. W sztuce biorą udział dwie dziewczynki z Ostrowa, które baletmistrz wypatrzył podczas warsztatów, które prowadził przy okazji ostatniej wizycie w Polsce.

Sztuka z projektu „Młodych duch tańca” zostanie zaprezentowana na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury 7 i 8 września.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick