Więzienie za psi łańcuch? [czekamy na opinie]

3
Trzy lata więzienia za trzymanie psa na łańcuchu. Nad takim projektem ustawy pracują członkowie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. To projekt „ponad podziałami”, bo większość liczącego 21 osób zespołu popiera pomysł, niezależnie od przynależności partyjnej.

Trzymanie psów na łańcuchach jest w Polsce możliwe na mocy przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Są jednak pewne obostrzenia, np. łańcuch nie może być krótszy niż 3 metry. „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu.” – czytamy we wspomnianej ustawie.

Ustawa precyzuje też co tak naprawdę znaczy „uwięź”. To „wszelkie urządzenia mechaniczne krępujące swobodę ruchów zwierzęcia”. Obecnie sprzeciwienie się wymienionym przepisom uznawane jest w świetle prawo jako wykroczenie. Można się narazić się na karę grzywny, areszt tymczasowy, konfiskatę łańcucha, odebranie właścicielowi zwierzęcia czy orzeczenie nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt do 1000 złotych.

Politycy z Zespołu Przyjaciół Zwierząt domagają się radykalnych zmian. Chodzi o całkowity zakaz trzymania zwierząt na łańcuchu. Pod projektem, który trafi do Sejmu pozytywny głos zadeklarowała większość parlamentarzystów.

Teraz czekamy na wasze opinie na ten temat. Jesteście za całkowitym uwolnieniem psów z łańcuchów? Komentujcie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Dlaczego ludzie biorą do siebie psy , a później je trzymają na łańcuchach?Jestem za karą 3 lat wiezienia dla takiego właściciela i z tych trzech lat co najmniej 2 lata powinien być też przywiązany do łańcucha .Może wtedy zrozumie jak to „fajnie „jest mieć ograniczone pole do poruszania się i siedzenie ciągle w tym samym miejscu.

  2. NARESZCIE ,JAK WIDZE TE PSY NA ŁAŃCUCHACH ,BIEDNE SZCZEKAJĄ I BIEGAJĄ JAK OPĘTANE W OKÓŁ SWOJEJ BUDY TO SERCE SIE ŚCISKA ,W KOŃCU BARDZO DOBRA DECYCJA ,PIESKI UWOLNIONE Z ŁAŃCUCHA. BRAVVVVOOOOOO

  3. Tak jak najbardziej. Trzymanie psa na łańcuchu to jakaś pewnie forma znęcania się nad nim. Trzymam kciuki oby przeszło to i uchwalili. Ale myślę że przejdzie 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick