DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wielkopolska skutecznie rozwijana dzięki PROW 2014-2020

Samorząd Województwa Wielkopolskiego wdraża Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 od drugiej połowy 2015 roku. Od tego czasu zakończono szereg naborów wniosków, w efekcie czego podpisanych zostało ponad 2000 umów z beneficjentami na zadania o łącznej wartości prawie 500 milionów złotych.
Województwo wielkopolskie jest drugim co do wielkości regionem w kraju. Jako region tradycyjnie rolniczy mierzy się z wieloma wyzwaniami, które stawia przed nim współczesny świat. Działania Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach PROW 2014-2020 zmierzają do tego, aby obszary wiejskie uczynić miejscem atrakcyjnym do życia. Poprawiamy stan dróg gminnych i powiatowych, dbamy o zapewnienie dostępu mieszkańcom do podstawowych usług, takich jak doprowadzenie bieżącej wody, czy odprowadzenie nieczystości. Troszczymy się o rozwój handlu lokalnego umożliwiając gminom inwestowanie w targowiska. Budowane i modernizowane są świetlice wiejskie, parki, ścieżki pieszo-rowerowe, boiska, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Pamiętamy też o ochronie zabytków. Jednym z priorytetowych wyzwań programu jest zwiększenie zatrudnienia na obszarach wiejskich w branżach pozarolniczych. Dzięki środkom europejskim skutecznie rozwijamy nasz region – mówi wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski.

Fundusze na infrastrukturę

96,5 miliona złotych to kwota środków europejskich wypłaconych wielkopolskim gminom
i powiatom z tytułu zrealizowanych inwestycji drogowych. Projekty dofinansowane z PROW 2014-2020 dotyczą budowy lub modernizacji dróg powiatowych, gminnych oraz dróg wewnętrznych. Na terenie całego województwo zakończono już 147 zadań tego typu, co przyczyniło się do znaczącej poprawy stanu dróg w wielu miejscowościach.
Znaczące wsparcie z PROW 2014-2020 zostało skierowane do gmin i gminnych zakładów gospodarki komunalnej na realizację inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową. 46 projektów zostało już ukończonych a beneficjenci otrzymali z tego tytułu łącznie 56,5 miliona złotych dofinansowania. Fundusze europejskie przeznaczono na rozbudowę i przebudowę sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, budowę hydroforni i stacji uzdatniania wody oraz doposażenie już istniejących obiektów tego typu.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przyczynia się również do promocji lokalnych produktów, ułatwiając rolnikom sprzedaż bezpośrednią. Umożliwiają to środki przekazane 14 gminom w formie dofinansowania inwestycji w targowiska. Nowoczesne targowiska otwarto w Jaraczewie, Stawiszynie, Zakrzewie, Białośliwiu, Wągrowcu, Dąbiu, Obornikach, Pyzdrach, Zbąszyniu, Szamotułach, Chrzypsku Wielkim, Dobrej, Grodźcu oraz Wieleniu.
Dzięki umowom, które wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski podpisał w 2018 i 2019 roku z beneficjentami PROW 2014-2020 mieszkańcy 70 miejscowości będą mogli korzystać z nowoczesnych świetlic wiejskich oraz wiejskich domów kultury. Fundusze unijne przeznaczane są też na realizację zadań ukierunkowanych na kształtowanie przestrzeni publicznej oraz ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego.

Rozwój lokalny

Bardzo ważnym źródłem wsparcia obszarów wiejskich w województwie wielkopolskim są fundusze dystrybuowane przy udziale lokalnych grup działania (LGD). Grupy te funkcjonują na zasadzie stowarzyszeń. W skład ich organów decyzyjnych wchodzą przedstawiciele sektora publicznego, prywatnego oraz organizacji pozarządowych. W 2015 roku LGD, przy aktywnym udziale mieszkańców, opracowały strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Z dokumentów tych wynika zakres na jaki można ubiegać się o dofinansowanie w ramach naborów ogłaszanych przez lokalne grupy działania. Obecnie swoje strategie realizuje 28 grup. Obszar ich funkcjonowania rozciąga się niemal na całe województwo. W wyniku dotychczas przeprowadzonych naborów wniosków beneficjenci zrealizowali aż 870 projektów otrzymując środki w łącznej kwocie 88,5 miliona złotych. Blisko dwie trzeciej tej puli przeznaczone zostało na pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej osobom fizycznym oraz na rozwój już istniejących firm przyczyniający się do wzrostu zatrudnienia na obszarach wiejskich. Pozostałe środki wykorzystywane są przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz parafie na realizację inwestycji w niekomercyjną infrastrukturę o charakterze turystycznym, kulturalnym i rekreacyjnym, a także m.in. na działania związane z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego lub powstawaniem inkubatorów przetwórstwa lokalnego. Szereg cennych inicjatyw finansowanych jest w formie grantów udzielanych przez LGD. W efekcie realizacji strategii
w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 w województwie wielkopolskim rozdysponowane zostaną fundusze na łączną kwotę około 320 milionów złotych.

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Materiał opracowany przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • E
    Ewa

    piątek, 9 października, 2020

    A tych państwa to maseczki nie obowiązują???? Pani doktor w szeregu a w przychodni to pacjentów się nie przyjmuje!!!!!

    Odpowiedz
  • Z
    Zofia

    sobota, 10 października, 2020

    Może wreszcie czas przestać się wyglupiać i tak szumnie otwierać kawałki dróg i się lansować. Nie narażajcie innych. W końcu jest covid.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz