Wielkie „Wesele” w całym kraju. Są goście, muzyka i… czytanie

0
Kapela, muzyka, barwne stroje i tłum gości - w Ostrowie Wielkopolskim jest wszystko, bez czego nie może obejść się przyjęcie weselne. Wszystko faktycznie z powodu "Wesela", ale tego autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Dziś po raz szósty w całym kraju odbywa się "Narodowe Czytanie"

W Ostrowie Wielkopolskim od sześciu lat idea „Narodowego Czytania” przyjmuje się bardzo dobrze i charakteryzuje wysoką frekwencją. Od kilku lat ostrowianie czytają w Forum Synagoga, wcześniej czytano także na rynku. W tym roku po raz trzeci do ostrowskiego „Narodowego Czytania” dołączył aktor Michał Grudziński, w jego towarzystwie pojawiła się dziś w Synagodze aktorka Laura Łącz.

Tekst, który w tym roku podejmują czytający nie należy do najłatwiejszych w odczytaniu czy nawet w odbiorze. Ambitne „Wesele” Wyspiańskiego odczytało dziś w Ostrowie ponad 40 osób. Wspomniany Michał Grudziński wcielił się w role Poety i Dziennikarza, a Laura Łącz odczytała słowa Rachel, Kliminy, Stańczyka i Wernyhory. W role pozostałych osób dramatu wcielili się Katarzyna Rainert jako Chochoł, Ryszard Bartoszek jako Widmo, Marcin Maciaszek – Hetman, Andrzej Sokalski – Rycerz Czarny oraz Sylwia Jakubek jako Upiór.

Co najważniejsze, coroczne spotkanie w ramach tego literackiego, ogólnopolskiego cyklu uświetnia spora grupa uczniów z ostrowskich szkół. Przychodzą dobrowolnie i dołączają do publicznego czytania. W tym roku zadbano także o oprawę wizualną wydarzenia. Muzyczne tło stworzyła kapela Furmany pod kierownictwem Stanisława Furmanka, scenografię przygotowała Paulina Dobrzyńska, reżyserii podjęła się Wielisława Dankiewicz-Czajka, koordynatorem całego projektu był dyrektor ostrowskiej Biblioteki Publicznej – Włodzimierz Grabowski.

Narodowe Czytanie zorganizował w 2012 roku ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Pierwszą pozycją literacką odczytaną w wielu miastach Polski była epopeja Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Inicjatorką była Agnieszka Celeda, ówczesna dyrektor Biura Kultura i wcześniej m.in. zastępca dyrektora TVP Kultura. W następnych latach czytano kolejno: „Dzieła” Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i – rok temu – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick