Wielki Tydzień w koncertowej oprawie

0

Tradycyjnie już w okresie Wielkiego Tygodnia w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się Ogólnopolski Festiwal „Ciemna Jutrznia”. Dwudniowa uczta koncertowa rozpocznie się w Forum Synagoga, a zakończy w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny.

To już szesnasta edycja tego festiwalu, który odbywa się co roku w Wielką Środę i Wielki Czwartek. Pierwszy z koncertów odbędzie się w Wielką Środę, 12 kwietnia, w Forum Synagoga o godz. 19.00. Usłyszymy tam „Lament duszy nad cierpiącym Chrystusem”. W koncercie wystąpią: Marcin Wolak (bas, baryton), Jakub Kowalski (skrzypce) oraz Wacław Golonka (pozytyw).

W programie m.in.: Jan Dismas Zelenka, Johann Rosenmueller – „Lamentacje Jermiasza” oraz Johann Sebastian Bach – „Pasja św. Jana” (fragment).

Drugi dzień festiwalu to koncert w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Odbędzie się on w Wielki Czwartek, 13 kwietnia, o godz. 19.30.

Wystąpi: Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes w składzie: Anna Kaczorowska, Katarzyna Kubaszczyk, Agnieszka Łysakowska i Karolina Piotrowska-Sobczak.

W programie: Vexila Regis, Lectio Tertia Manum Suam, Chorał Gregoriański, Stabat Mater Dolorosa.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim, Impresariat Muzyczny Danuty Mrugalskiej w Poznaniu oraz Ostrowskie Centrum Kultury.

Festiwal został dofinansowany ze środków Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

Ciemna Jutrznia jest główną częścią Liturgii uświęcenia czasu Świętego Paschalnego Triduum, Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty. Od początku istnienia kościół naśladował Chrystusa, który spędzał noce na modlitwie, a w sposób szczególny pamiętał o ostatnich nocach przed rozpoczęciem jego męki i trwał z nim czuwając. Do czuwania zachęcał z resztą swoich uczniów już sam Pan Jezus. Z chwilą zapadnięcia zmroku gromadzili się oni na wspólne czuwanie, mówiąc jedni do drugich „Pan jest blisko”. Trwali tak z wiarą i ufnością, mając pewność, ze spotkają i rozpoznają tego, którego miłowali, nie widząc Go.

Przez wiele wieków, gdy rozpoczynało się Święte Triduum męki, śmierci i zmartwychwstania, uczniowie Chrystusa podejmowali swoje czuwanie, trwając w oczekiwaniu i modlitwie, pragnąc być razem z nim, a przez Niego z Ojcem. Te trzy spotkania dla wspólnej modlitwy tradycja nazwała Ciemną Jutrznią.

Zwyczaj odprawiania Ciemnej Jutrzni powstał w Galii. W Rzymie znano ją od XII wieku i odprawiano przed wschodem słońca lub bezpośrednio po północy. Jutrznie, prezentowane w pięknej oprawie muzycznej, stają się duchową ucztą, która syci wiernych, przygotowanych przez Wielki Post na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick