W 2015 roku miasto uruchomiło program, dzięki któremu mieszkańcy miasta mogli uzyskać dotację celową na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła. W pierwszym roku z takiej dotacji skorzystało 68 osób. W 2016 roku miasto zabezpieczyło w budżecie 350 tys. zł. Kwota ta wystarczyła na przyznanie dofinansowania 70 mieszkańcom Ostrowa. Do ostrowskiego urzędu wpłynęło jednak dużo więcej wniosków.
– W ostatni piątek, podczas komisji dowiedzieliśmy się, że wniosków pozytywnie zweryfikowanych wpłynęło aż na 850 tys. złotych. Jako radny niezależny zwróciłem się do osób, które zabierały w tej sprawie głos, czyli przede wszystkim do Mileny Kowalskiej, członków partii Nowoczesna oraz do pani prezydent. Wszyscy zareagowali pozytywnie, co zaowocowało zwiększeniem puli środków na ten cel – mówił podczas ostatniej sesji rady miejskiej Wojciech Matuszczak, radny niezależny.
Głosami radnych przyjęto zmianę w budżecie, dzięki której pula na dotacje zwiększyła się o 250 tys. zł.
Wymiana systemów ogrzewania polega na likwidacji palenisk i trwałym zastąpieniu ich przez nowe, ekologiczne źródła ogrzewania – gazowe, elektryczne, olejowe, a także podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jak potwierdziła prezydent miasta program kontynuowany będzie także w przyszłym roku.
– Program związany z dotacją na wymianę pieców węglowych przynosi zamierzone efekty, będzie zatem kontynuowany. Będę rekomendować zwiększenie środków na ten cel w budżecie na 2017 rok – zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Jednorazowa dotacja wynosi do 5 tys. złotych.