DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Wczesna diagnoza, skuteczne leczenie

W skali kraju, co roku u dzieci diagnozuje się ponad tysiąc zachorowań na raka. Choroba ma też zupełnie inny przebieg niż u dorosłych. Nieleczona szybko sieje spustoszenie w młodym organizmie i rozwija się niemal błyskawicznie. Z drugiej strony, najmłodsi pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi na chemioterapię reagują często lepiej niż dorośli. U dzieci najczęściej wykrywane są nowotwory układu nerwowego, chłoniaki, mięsaki czy białaczka.

Dzieci i dorosłych, których życie po diagnozie zmienia się nie do poznania, wspiera Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi. W ciągu prawie 30 lat działalności udało się udzielić pomocy ponad 250 rodzinom i to nie tylko tym z naszego województwa. Fundacja przekazała przeszło 30 milionów złotych na pomoc rodzinom dzieci dotkniętych chorobą nowotworową, a około 5 milionów złotych wydała na nierefundowane leki i leczenie za granicą.

Wielkopolski Program Profilaktyki w zakresie onkologii dziecięcej to projekt, którego dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Funduszu Operacyjnego wyniosło ponad 6.5 miliona złotych. Jest realizowany w partnerstwie z Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu i daje małym pacjentom szanse na powrót do normalnego życia. Mogą liczyć na dodatkowe wsparcie psychologa, rehabilitantów, a nawet fizjoterapeuty sensorycznego czy dietetyka.

Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi nie jest jedyną instytucją, która z pieniędzy WRPO 2014+ realizuje projekty z zakresu profilaktyki onkologicznej  dla Wielkopolan.

W Wielkopolsce ze środków unijnych finansowane są między innymi badania mammograficzne, cytologiczne oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego i badania przesiewowe słuchu u młodzieży.

Na temat onkologii dziecięcej więcej szczegółów w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz