DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Waluta na majówkę - gdzie najtaniej kupić? [artykuł sponsorowany]

Sama karta walutowa czy kredytowa nie wystarczy na zagraniczne wakacje. Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, by zapłacić np. za taksówkę, dać napiwek bagażowemu w hotelu, czy po prostu kupić owoce od lokalnego handlarza. Nie mówiąc już o sytuacji, gdy karta nam się zgubi lub rozmagnesuje.

Dolary czy euro?

Na majówkę najczęściej wybieramy się do europejskich krajów, więc najkorzystniej wziąć ze sobą euro. Nawet tam, gdzie nie obowiązuje wspólna europejska waluta. Dolary zabiera się raczej do krajów arabskich, czy na egzotyczne wycieczki do Azji czy Ameryki Południowej.

Kantor, bank czy internet

Waluty nie powinniśmy kupować na ostatnią chwilę w kantorze. Te na lotniskach, czy dworcach należą do najdroższych i tu z dużym prawdopodobieństwem zapłacimy najwięcej. Bankowa wymiana waluty także jest droga, a spread, czyli różnica między kupnem, a sprzedażą waluty – bardzo duży. Najtańszą opcją zakupy wakacyjnej waluty są kantory internetowe. Tam kurs euro i kurs dolara jest najkorzystniejszy.

– Może być nawet do 8 proc. tańszy niż w banku czy stacjonarnej placówce – mówi Maciej Przygórzewski, główny analityk serwisu Walutomat, pierwszej platformy wymiany walut w polskim internecie, można sprawdzić na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/.

Tak wymienioną walutę wypłacamy w oddziale banku ze swojego konta walutowego. Możemy także podpiąć do konta walutowego kartę i bezpośrednio nią płacić za granicą. To tańsza opcja niż zwykła karta płatnicza czy kredytowa, bo omijamy przewalutowanie bankowe.

Czy wymiana w kantorze jest skomplikowana?

Pierwsza wymiana może wydawać się trudna, ale po chwili okazuje się, że pieniądze mamy na koncie nawet w kilka minut. Wszystkie kantory działają na podobnych zasadach: klient rejestruje się, podaje swoje dane osobowe potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji, przelewa kwotę do wymiany do kantoru, a ten odsyła mu ją na wybrane konto walutowe. Niektóre platformy, jak np. Walutomat, pozwalają na opcję pozostawienia wymienionych środków w tzw. portfelu, bez konieczności wypłacania ich na konta bankowe.

Na koszty zakupu euro powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy duże zakupy na wyjeździe zagranicznym. Także podróż samochodem po Europie i wizyty na stacjach benzynowych mogą dać nam po kieszeni. Warto więc wtedy nie przepłacać jeszcze na droższej wymianie waluty.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz