Wydrążonym pniem przesyłali wodę. Tak wyglądały pleszewskie wodociągi [ZDJĘCIA]

0
Fot. UMiG Pleszew
W Pleszewie odnaleziono sosnowe rury. Wydrenowane pnie służyły jako elementy infrastruktury wodociągowej. To konstrukcje wykorzystywane - jak ustalono - w XVI wieku. Dwa elementy poddano konserwacji w Muzeum Archeologicznym w Biskupienie. Wróciły do Pleszewa i zostały przekazane do dwóch miejskich instytucji.

Drewniane rury? To nie jest żart! Takowe istniały kilka wieków temu i sprawdzały się całkiem nieźle. Tak przynajmniej można wnioskować na podstawie odkryć, których dokonano w Pleszewie.

Podczas wymiany sieci wodociągowej w 2017 roku natrafiono na dwa fragmenty sosnowych rur. Jak informują przedstawiciele tamtejszego urzędu miejskiego – używano ich w XVI wieku i przesyłano nimi wodę mieszkańcom miasta. Zostały przekazane do Działu Konserwacji Muzealiów Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

„Po oczyszczeniu materiału, podjęte zostały prace konserwacyjne, które trwały kilkanaście miesięcy. Odnalezione fragmenty sosnowych rur są pełnoprawnym zabytkiem. Jeden z nich znajduje się w Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul. Polnej, drugi zasilił zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie” – informują przedstawiciele pleszewskiego urzędu.

Konserwacji poddano dwa fragmenty rur o wymiarach:

  • nr 94: długość – 50 cm, średnica – 30-35 cm,
  • nr 95: długość – 45 cm, średnica – 30-35 cm.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick