W Ostrowie powstaje mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy [ZDJĘCIA]

5
Od środy na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim trwa malowanie muralu. Po pierwszych ruchach wałka trudno było odgadnąć, co lub kogo będzie przedstawiał. Zagadka została rozwiązana po stworzeniu napisu. Nazwisko "Trzciński" rozwiewa wszelkie wątpliwości, ale kształt i kolory jego wizerunku nie są tak oczywiste.

Ostrów Wielkopolski wzbogaci się o nowy mural. Prace nad nim trwają. Pierwsi dostrzegą go pasażerowie dworca PKP, bo malowidło powstaje vis a vis budynku należącego do spółki kolejowej. „Płótnem” jest bowiem boczna ściana kamienicy przy ul. Kolejowej. Jej elewacja czasy świetności ma już dawno za sobą. Mural powstający na bocznej ścianie budynku, może ponownie przyciągać spojrzenia mieszkańców i przyjezdnych.

ZOBACZ TEŻ: Bociani mural powstaje w Ostrowie [ZDJĘCIA]

Powstający mural będzie przedstawiać wizerunek Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Nie bez powodu właśnie ta postać będzie bohaterem powstającego malowidła. Rok 2019 został ogłoszony przez Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego Rokiem Komedy Trzcińskiego. W tym roku bowiem przypada właśnie 50. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora znanego na całym świecie.

Krzysztof Komeda był twarzą kampanii miasta już w 2009 r., a więc w  40. rocznicę śmierci. Tym razem pojawił się m.in. na witaczach stojących przy głównych drogach prowadzących do miasta. Miasto zaplanowało także wydanie pocztówki przedstawiającej wizerunek Komedy na witaczach.

ZOBACZ TEŻ: Hebrajsko-polski mural powstał przy synagodze. Dzisiaj prezentacja [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Komeda Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 w Poznaniu. Zmarł 23 kwietnia 1969 w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie uczęszczał do Gimnazjum Męskiego i już w szkole założył pierwszy zespół. Stworzył muzykę do 65 filmów w tym produkcji w reżyserii Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodziej” oraz „Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Jak można tak zeszpecić teren. Piękna kamienica, a pod nią barak z piwskiem i jego konsumentami i bochomazy na ścianie. Ten blok w tle (z tymi kołami) to dopiero szkaradztwo. Czy w Ostrowie nikt nie panuje nad estetyką miasta.

    • Marcinku wyobraź sobie, że ja w Ostrowie mieszkam od urodzenia i trwa to już przeszło sześćdziesiąt lat, więcej mam blade pojęcie o tym mieście. Zapamiętaj, że ulice: Kolejowa, Wiosny Ludów, Wolności, Raszkowska, Kaliska, Zielony Rynek, Rynek, krótka Wrocławska, Kościelna, Gimnazjalna to najstarsza część miasta, a więc zabytkowa. Ozdabianie tych budynków takimi bochomazami powinno być zabronione. Wyobraź sobie aby takie coś powstało na Starym Mieście w Warszawie czy też w Poznaniu. Jak widać w Ostrowie jest zasada „róbta co chceta”. Nawet jaskiniowcy malowali we wnętrzu grot. W kościołach i domach malowano wewnętrzne ściany, a na zewnątrz budynku starano się zachować asymilację z naturą.

  2. Oj tam oj tam – kamienica brzydka, a mural z Komeda troszkę ją odświeży. Komeda pięknie rozsławia nasze miasto, dlatego lokalizację muralu (murala?) uważam za trafioną.
    P.S. „bohomazy” piszemy przez samo „h”.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick