W Opatówku powstała jedna najnowocześniejszych szklarni w Europie. Unia dołożyła 2 mln zł

0
Z upływem lat standardowe wyposażenie gospodarstwa (tj. ciągnik, a nawet szklarnia do uprawy warzyw) pozostaje, ale zmienia się całkowicie wykorzystywana technologia. Wszystko po to by przy mało sprzyjającym klimacie osiągnąć jak najlepsze plony. Mają na to patent w Opatówku.

Potencjał rolniczy Wielkopolski jest ogromny. Znajdują się tu niemal 2 mln ha ziemi rolnej, co stanowi prawie 60% powierzchni województwa. Pomimo gorszych warunków klimatycznych – krótkie lato, niższe temperatury powietrza czy gwałtowne nawałnice – polscy rolnicy osiągają dobre wyniki jeżeli chodzi o zbiory plonów. Wszystko to jest możliwe, dzięki zaangażowaniu, ciężkiej pracy, ale również nowoczesnym maszynom, które są wykorzystywane w rolnictwie.

W czasach gdy wszystko dzieje się online lub sterowane jest za pomocą komputera, w każdą dziedzinę naszego życia wkracza postęp. Tak dzieje się również w rolnictwie, gdzie procesy sadzenia roślin, ich podlewania czy oprysków są wykonywane całkowicie automatycznie. Nie wszyscy jednak mają dostęp do takiej technologii lub nie chcą jej pokazywać na zewnątrz z powodów epidemicznych. To ogromne wyzwanie dla szkół zawodowych, które szkolą przyszłych rolników i ogrodników.

Przykładem placówki, która jest w stanie sprostać wymogom współczesnego świata jest Szkoła Zawodowa im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku, która szkoli uczniów z całego regionu. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej szkoła zyskała nowoczesną szklarnię, w której zastosowano technologię z najwyższej możliwej półki. Dzięki temu uczniowie obcują z nią na co dzień i później bardzo płynnie przechodzą ze szkolnej ławki do pracy – nie potrzebując dodatkowych szkoleń.

A potencjał rolniczy i ogrodniczy powiatu kaliskiego jest spory. To tu hoduje się pomidory, które są eksportowane na cały świat. W szklarniach uprawia się również ogórki czy kwiaty cięte, które później możemy kupić na rynkach czy w supermarketach. Z produktów wytwarzanych przez rolników korzystają również lokalni przedsiębiorcy, restauratorzy czy ogromne zakłady zajmujące się przetwarzaniem żywności.

Od 17 do 19 września, w trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich można odwiedzić ciekawe miejsca i wziąć udział w wydarzeniu w okolicy swojego zamieszkania lub skorzystać z wielu propozycji dostępnych zdalnie.

Szczegóły na: https://www.dniotwarte.eu/wydarzenia

Więcej na temat inwestycji w rozwój młodych rolników i atrakcji przygotowanych dla Wielkopolan w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 46).

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick