W Odolanowie pochowali żołnierzy por. Kempińskiego

5
Na odolanowskim cmentarzu pochowano we wtorek szczątki ośmiu żołnierzy z oddziału WSGO "Warta", którzy służyli pod dowództwem por. Jana Kempińskiego. Do tragicznych wydarzeń w ramach walk z grupą operacyjną NKWDKBW/UB doszło 22 października 1945 roku.

Powracamy do tematu odnalezienia szczątek ośmiu osób na terenie cmentarza w Odolanowie. Odkrycia dokonał Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Badacze poszukiwali wówczas żołnierzy poległych w walkach z grupą operacyjną NKWDKBW/UB, która była dwukrotnie większa od oddziału dowodzonego przez por. Jana Kempińskiego ps. „Błysk”.

Relacje wydarzeń z drugiej połowy października 1945 roku wskazują, że oddział por. Jana Kempińskiego (ps. „Błysk”) opanował Odolanów, rozbroił posterunek Milicji Obywatelskiej i zajął pomieszczenia ratusza. Następnie żołnierze przejęli pieniądze z miejskiej kasy i rozdali je mieszkańcom podczas wiecu na rynku. Żołnierze starli się z grupą operacyjną NKWD/KBW/UB. Jak wynika z zapisków historycznych, poległo wówczas 24 partyzantów, a dowódca został ranny, ale zdołał uciec.

76 lat po tamtych wydarzeniach na cmentarzu w Odolanowie pochowano szczątki ośmiu żołnierzy z oddziału WSGO „Warta”, którzy służyli pod dowództwem por. Kempińskiego i zginęli 22 października 1945 roku.

Jak wynika z informacji, które posiada IPN, część rodzin zabrała ciała poległych i pochowała w rodzinnych mogiłach. Pozostałe ukryła bezpieka. Przez lata nie było wiadomo, gdzie dokładnie. Dopiero w minionym roku badacze odkryli szczątki na terenie odolanowskiego cmentarza.

W 2019 roku poszukiwano szczątek żołnierzy przy ogrodzeniu nekropolii. Zeznania okolicznych mieszkańców wskazywały na to, że właśnie tam mogą się znajdować polegli członkowie oddziału „Warta”. Poszukiwania nie przyniosły efektu. Rok później badacze wrócili do Odolanowa, ale przenieśli się w okolice tzw. symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. To właśnie tam odnaleziono poszukiwanych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick