W Jarocinie jak w Lublanie? Władza chce dofinansować przebudowę witryn sklepowych

0
Rynek w Jarocinie. Kamienice z witrynami sklepowymi / screen z Google Street View
Dotacje do przebudowy witryn sklepowych w centrum Jarocina mają pozwolić na ujednolicenie tej przestrzeni i dostosowanie jej do krajobrazu Śródmieścia po zakończeniu rewitalizacji. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 20 tys. zł.

Ostatnie lata są niezwykle trudne dla właścicieli sklepów, restauracji oraz punktów zlokalizowanych w Śródmieściu. Najpierw rozpoczęła się rewitalizacja centrum miasta. Rozkopano ulice, zamknięto ruch, wyznaczono objazdy, część mieszkańców zaczęła omijać okolice Rynku szerokim łukiem, wiedzą, jak duże występują tam utrudnienia. Zaczęli częściej korzystać ze sklepów zlokalizowanych w innych częściach miasta.

Przedsiębiorcy nie mogli się przenieść. Mieli umowy, sklepy, kawiarnie czy restauracje szyte na miarę. Stworzone pod konkretną lokalizację. Obroty zaczęły spadać. W 2020 roku zauważalne przez część przedsiębiorców straty zaczęły się powiększać za sprawą pandemii koronawirusa i lockdownów.

Coraz więcej osób zaczęło wybierać zakupy online, a restauratorzy nie mogli kontynuować pracy. Nakazano zamknąć ich lokale. Baczni obserwatorzy Śródmieścia Jarocina mogą zauważyć, że niektóre witryny zaczęły świecić pustkami. Handlowe życie w ścisłym centrum zaczyna zamierać. Przedsiębiorcy interweniowali w tej sprawie już u władz miasta, ale trudno o złoty środek.

Teraz z propozycją do właścicieli sklepów wychodzą właśnie przedstawiciele miasta, którzy na każdym kroku przekonują, że centrum Jarocina po zakończonej rewitalizacji przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców. „Piękne, spójne witryny sklepowe to kolejny element rewitalizacji Śródmieścia Jarocina. Do zmiany aranżacji witryn ma zachęcić właścicieli i zarządców nieruchomości specjalny program dotacyjny, ogłoszony przez burmistrza Jarocina” – informują urzędnicy.

Program przebudowy witryn sklepowych – to nowy pomysł władz miasta na zwrócenie uwagi mieszkańców i wkomponowanie tychże witryn w otaczającą przestrzeń. – Zależy nam na tym, żeby nasze miasto było jeszcze piękniejsze. Chcielibyśmy, żeby witryny były tak piękne, jak np. w Lublanie – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Stąd pomysł władz miasta, aby wesprzeć zarządców nieruchomości w „ustaleniu koncepcji graficznej zgodnej z opracowanym katalogiem dobrych praktyk oraz inspiracji”. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 20 tys. zł, ale nie więcej niż 50% wartości inwestycji. – To prawdopodobnie pierwszy tego typu program w Polsce. Jestem przekonany, że tak jak przed dziesięciu laty, kiedy wyszliśmy do właścicieli nieruchomości z programem dofinansowania nowych elewacji na budynkach, tak i tym razem – nie tylko elewacje będą piękne, ale i sklepowe witryny – podkreśla burmistrz.

Wnioski można składać od 9 czerwca.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick