W pierwszej turze głosowałeś poza miejscem zamieszkania? Sprawdź, jak zagłosować w drugiej!

0
Do redakcji portalu wlkp24.info zgłaszają się osoby zainteresowane tym, gdzie będą mogły zagłosować, jeśli w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 oddali głos poza miejscem zamieszkania. Wyjaśniamy zatem wszystkie wątpliwości w tej sprawie.

Aby zagłosować w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 poza miejscem zamieszkania, należało uzyskać urzędowe zaświadczenie. Po okazaniu go członkom komisji wyborczej w lokalu, w którym taka osoba chciała zagłosować, można było otrzymać kartę z nazwiskami kandydatów.

CZYTAJ: List w butelce z czasów wojny. Niecodzienne znalezisko na dworcu

Przed drugą turą pojawiły się jednak wątpliwości, co w przypadku, kiedy w pierwszej turze zagłosowaliśmy np. nad morzem. Czy aby ponownie wziąć udział w głosowaniu, także trzeba się tam udać? Uspokajamy – nic takiego nie musi mieć miejsca. – Nie ma problemu, aby teraz taka osoba zagłosowała w swoim obwodzie w miejscu, w którym mieszka. Ale musi pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą do lokalu wyborczego to zaświadczenie, które zostało wydane przed pierwszą turą. Dlatego, że zaświadczenie było wydane zarówno na pierwszą jak i na drugą turę – wyjaśnia Andrzej Baraniak, pełnomocnik Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wydane przed pierwszą turą zaświadczenie upoważnia także do głosowania w zupełnie innym miejscu, niż to, w którym przebywaliśmy w trakcie głosowania w pierwszej turze, a które jednocześnie nadal nie jest miejscem naszego zamieszkania. Krótko mówiąc, dzięki zaświadczeniu możemy zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym zlokalizowanym na terenie Polski.

A co jeśli ktoś zgubił, zniszczył bądź wyrzucił otrzymane przed pierwszą turą zaświadczenie, a chce zagłosować w drugiej turze poza miejscem zamieszkania? O to także zapytaliśmy pełnomocnika Krajowego Biura Wyborczego. – Tutaj może pojawić się problem dlatego, że te zaświadczenia są reglamentowane. Najlepiej w takiej sytuacji skontaktować się z referatem ewidencji ludności i wtedy zapadnie decyzja. Ale raczej nie przewiduje się takiej sytuacji, ponieważ zaświadczenia miały hologramy i były indywidualnie przyznawane – dodaje.

CZYTAJ: Koronawirus w ostrowskim zakładzie pracy. “Przyszedł” z powiatu ostrzeszowskiego

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick