W gminie Ostrzeszów wprowadzono fundusz sołecki

0
Fot. Google Maps
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ostrzeszowie radni przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia tzw. funduszu sołeckiego na terenie gminy. Oznacza to, że już w przyszłym roku wszystkie sołectwa w gminie Ostrzeszów otrzymają zwiększone środki na realizację inwestycji. To kolejny punkt kampanii wyborczej burmistrza Patryka Jędrowiaka, jaki udało się zrealizować.

Temat wprowadzenia funduszu sołeckiego na terenach wiejskich to jeden z ważniejszych elementów jesiennej kampanii wyborczej. – Cieszę się, że tak sprawnie udało się zrealizować tę obietnicę i już w przyszłym roku sołectwa, w zależności od liczby mieszkańców, otrzymają zwiększone środki z budżetu gminy – mówi Patryk Jędrowiak, burmistrz Ostrzeszowa.

Kwota, jaką Miasto i Gmina Ostrzeszów przeznaczy na fundusz sołecki wynosić będzie ponad 500 tysięcy złotych. Najmniejsze sołectwa otrzymają około 11-12 tysięcy złotych, większe wioski mogą liczyć nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zadowolenia z wprowadzenia funduszu sołeckiego nie kryją sołtysi. Dodatkowe pieniądze pozwolą na realizację różnych inwestycji w ich miejscowościach i organizację imprez. – Planów i zadań mamy mnóstwo, a ten fundusz jest dużą nadzieją na ich realizację. W pierwszej kolejności chcielibyśmy przeznaczyć nasz dawny sklep na miejsce spotkań dla mieszkańców miejscowości, planujemy również wymienić piec, który znajduje się w kuchni na naszej sali OSP. Pieniądze przydadzą się też na organizację takich imprez, jak Dzień Dziecka i dożynki – przyznaje Karolina Sroczyńska, która od niedawna pełni funkcję sołtysa wsi Korpysy. Wioska liczy 170 mieszkańców i może otrzymać około 12 tysięcy złotych.

Na fundusz sołecki czekano w gminie Ostrzeszów wiele lat. Takiego zdania jest Marcin Gagatek, sołtys wsi Pustkowie Południe, w którym mieszka 448 osób.- Nie znamy jeszcze dokładnej kwoty, jaką otrzymamy, ale wiemy, że może to być około 25, a nawet 28 tysięcy złotych. Nasze „Pustkowie” przeszło w ostatnich dwóch latach znaczną metamorfozę, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Priorytetem jest teraz oświetlenie. Planujemy zakup lamp solarnych, chcemy też doprowadzić wodę na tzw. plac sołecki i zorganizować kilka imprez – mówi Marcin Gagatek.

Już niebawem w wioskach rozpoczną się spotkania z mieszkańcami, na których sporządzone zostaną wnioski z wyszczególnieniem tego, na co przeznaczone zostaną w przyszłym roku pieniądze otrzymane z funduszu.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick